17.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Au revoir, PSG! Benzema a spulberat visul francezilor

Liga Campionilor / Au revoir, PSG! Benzema a spulberat visul francezilor

Real Madrid a demonstrat, din nou, că este o mare echipă. „Galacticii“ au reușit să anuleze victoria PSG-ului din Franța, scor 0-1, și să întoarcă avantajul înregistrat la pauza meciului de pe „Bernabeu“. Mai exact, Real s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după ce s-a impus în returul optimilor cu 3-1 (0-1).

PSG a câștigat prima repriză, grație golului marcat de Mbappe, după un assist al lui Neymar (’39).

La reluare, Karim Benzema a „executat-o“ pe PSG de trei ori, în minutele 61, 76 și 78.

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Fernandez – Modric, Kroos (’57, Kamavinga), Valverde – Asensio (’57, Rodrygo), Benzema, Vinicius. Antrenor: Carlo Ancelotti.

PSG: Donnarumma – Hakimi (’88, Draxler), Marquinhos, Kimpembe, Mendes – Danilo (’81, Di Maria), Verrati, Paredes (’71, Gueye) – Neymar, Messi, Mbappe. Antrenor: Mauricio Pochettino.

În cealaltă partidă de miercuri seară, din manșa secundă a optimilor, Manchester City a trândăvit pe „Etihad Stadium“ și a făcut 0-0 cu Sporting Lisabona, după ce în tur câștiga cu 5-0.

În sferturi au mai acces Liverpool, după 2-1 la „general“ cu Inter Milano, și Bayern Munchen, care a dispus cu 11-1 la „general“ de RB Salzburg.

Mai sunt de jucat patru meciuri din manșa secundă a optimilor. Programul este următorul: 15 martie, ora 22.00: Ajax – Benfica (în tur 2-2), Manchester United – Atletico Madrid (în tur 1-1); 16 martie, ora 22.00: Juventus – Villarreal (în tur 1-1), Lille – Chelsea (în tur 0-2).