15.9 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalConference League / PAOK s-a calificat dramatic în optimi. Mitriţă a marcat!

Conference League / PAOK s-a calificat dramatic în optimi. Mitriţă a marcat!

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, s-a calificat dramatic în optimile Conference League, după ce a învins formaţia daneză FC Midtjylland cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a barajului.

După 0-1 în Danemarca, PAOK a avut 2-1 la finalul celor 90 de minute şi după prelungiri. Astfel că s-a trecut la loviturile de departajare, pentru că regula golurilor marcate în deplasare nu mai este valabilă.

Craioveanul Alexandru Mitriţă, alături de Antonio Colak, Sidcley, Stefan Schwab şi Jasmin Kurtic au transformat loviturile pentru vicecampioana Greciei. Pentru oaspeţi au înscris Joel Andersson, Nikolas Dyhr şi Victor Lind, după ce şutul lui Maximilian Meyer a fost apărat de Alexandros Paschalakis.

De menţionat faptul că fostul fotbalist al Universităţii Craiova nu a fost titular. El a intrat pe teren în minutul 71, în locul lui Biseswar.

Rezultatele înregistrate în manşa a doua a play-off-ului din Conference League:

(+) Bodoe/Glimt – Celtic Glasgow 2-0 / în tur: 3-1;
Maccabi Tel Aviv – (+) PSV Eindhoven 1-1 / în tur: 0-1;
(+) Partizan Belgrad – Sparta Praga 2-1 / în tur: 1-0;
Qarabag FK – (+) Olympique Marseille 0-3 / în tur: 1-3;
Randers FC – (+) Leicester City 1-3 / în tur: 1-4;
(+) PAOK Salonic – FC Midtjylland 2-1, după prelungiri; 5-3, la loviturile de departajare / în tur: 0-1;
(+) Slavia Praga – Fenerbahce Istanbul 3-2 / în tur: 3-2;
(+) Vitesse Arnhem – Rapid Viena 2-0 / în tur: 1-2.

Citeşte şi: Edward Iordănescu şi-a definitivat staff-ul. Vezi componenţa!