11.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalPremier League / Manchester City și-a adjudecat victoria pe terenul lui Arsenal

Premier League / Manchester City și-a adjudecat victoria pe terenul lui Arsenal

Așa cum era de așteptat, Premier League a oferit spectacol încă din prima zi a noului an. Astfel, Arsenal Londra și Manchester City s-au înfruntat sâmbătă, pe „Emirates Stadium“, în fața a 59.757 de spectatori, iar câștig de cauză au avut oaspeții, cu 2-1.

„Tunarii“ au deschis scorul prin Saka (’8), dar „cetățenii“ au replicat în partea secundă prin Mahrez (’57 – penalti) și Rodri (’90+3).

De menționat că gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 59, când Gabriel a văzut al doilea cartonaș galben din cauza vociferărilor. Primul avertisment, încasat cu 2 minute mai devreme, venise în urma unui comportament nesportiv.

Arsenal: Ramsdale – Tomiyasu, White, Gabriel, Tierney – Partey, Xhaka – Saka (’84, Elneny), Odegaard (’63, Holding), Martinelli – Lacazette (’71, Smith). Antrenor: A. Stuivenberg.

Man. City: Ederson – Cancelo, Dias, Laporte, Ake – De Bruyne, Rodri, Silva – Mahrez, Gabriel Jesus (’63, Gundogan), Sterling. Antrenor: J. Guardiola.

ora 19.30: Manchester United – Wolves.

Partidele Leicester – Norwich și Southampton – Newcastle au fost amânate din pricina cazurilor de Covid-19 din cadrul echipelor.