23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLaLiga / Valencia, învinsă de Espanyol Barcelona pe „Mestalla“

LaLiga / Valencia, învinsă de Espanyol Barcelona pe „Mestalla“

Cu toate că venea după o perioadă bună, în care a obținut 3 victorii consecutive, Valencia a dezamăgit vineri seară. „Liliecii“ au fost învinși, pe teren propiu, cu 2-1, de Espanyol Barcelona, într-un joc din etapa a 19-a din LaLiga. Acesta a fost ultimul meci din campionatul Spaniei disputat în 2021.

Pe „Mestalla“ (29.566 spectatori), gazdele au reuşit să deschidă scorul prin Omar Alderete (’51).
Catalanii au egalat în minutul 83, din penalti, prin Raul de Tomas. Golul victoriei oaspeţilor a venit în minutul 88, fiind reuşit de Javi Puado.

De menționat că Valencia a încheiat meciul în 10 oameni, după ce Hugo Duro a văzut cartonaşul roşu (’82).

Valencia: Cillessen – Correia (’78, Iranzo), Guillamon, Alderete, Vasquez (’67, Piccini) – H. Costa (’84, Cheryshev), Soler, Wass (’84, Koindredi), Duro – M. Gomez, Guedes. Antrenor: J. Bordalas.

Espanyol: Lopez – A. Vidal (’81, Jofre), S. Gomez, Cabrera, Pedrosa – Bare (’82, Morlanes), Darder, Melamed (’71, Gil) – Embarba (’61, Puado), Moron (’71, Dimata), de Tomas. Antrenor: V. Moreno.