13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalFCU Craiova – CFR Cluj 0-2 / Experiența a făcut diferența! Trică a debutat cu înfrângere

FCU Craiova a pierdut categoric, scor 0-2, partida susținută sâmbătă seară, pe teren propriu, în fața campioanei CFR Cluj. Disputa a contat pentru etapa a 16-a, prima din returul campionatului regular al Ligii 1.

Ardelenii au modificat prima dată tabela în minutul 65. A fost o acțiune pe drepta, continuată de Deac cu o centrare în fața porții, de unde Runar Sigurjonsson a reluat cu capul lângă bara din stânga (’65, 0-1).

Golul doi al oaspeților a venit pe fondul unei dominări a elevilor lui Eugen Trică. A fost o pasă excelentă de pe stânga a lui Păun, pe partea opusă, pentru Deac, iar acesta a trimis în poartă printre picioarele lui Mogoșanu, ieșit în întâmpinare (’89, 0-2).

Statistică oferită de flashscore.ro

FCU a avut șansa să reducă din diferență în minutul 90+1, dar șutul lui Claudiu Bălan a lovit transversala.

FCU Craiova: Mogoșanu – Paramatti, Kovacic, Gajic, Huyghebaert – Asamoah, Dragoș Albu, Baeten (’68, Compagno) – Sidibe (’74, Negru), Bălan, Ondaan (’74, Bauza). Antrenor: Eugen Trică.

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Graovac, Burcă, Camora – Bordeianu (’46, Sigurjonsson), Boateng (’86, Bouhenna), Deac (’90+3, Costache) – Omrani (’72, Culio), Debeljuh, Sacko (’46, Alex Păun). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonașe galbene: Huyghebaert ’66 / Sacko ’41, Omrani ’59, Burcă ’79.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene; Szabolcs Kovacs.

Observatori: Eduard Dumitrescu, Ioan Bogdan.

În runda viitoare, FCU va juca în Capitală, împotriva formației Dinamo. Meciul este programat vineri, 26 noiembrie, de la ora 20.30.