20.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / CFR Cluj – „U“ Craiova 1-0. Evoluție dezamăgitoare pentru „lei“ în Gruia

Universitatea Craiova nu a reușit un rezultat pozitiv, în Ardeal, în fața formației CFR Cluj, așa cum își propuseseră Laurențiu Reghecampf și elevii săi. Alb-albaștrii au arătat aceeași neputință în fața porții ca și până acum. Au avut o construcție greoaie, previzibilă, cu destule pase greșite și o apărare visătoare în unele momente-cheie. La final, tabela a indicat 1-0 în favoarea campioanei României, care a fost doar un pic mai eficientă și mai pragmatică.

Ivan s-a „certat“ cu golul

Gazdele au deschis scorul prin Andrei Burcă (’19). Acesta a reluat cu capul, de la 7 metri, de lângă Screciu, o centrare venită dintr-un corner de pe stânga, executat de Petrila.

Oltenii au fost la un pas de egalare în minutul 29. Găman a centrat excelent pentru Andrei Ivan, dar lovitura acestuia de cap, de la 12 metri, a trecut pe lângă butul din stânga.

Tot Ivan a irosit o ocazie mare, în minutul 40, când a reluat spectaculos, de la 2 metri, pe lângă poartă, după o minge venită de la Găman.

Până la pauză, Știința nu a reușit mare lucru. A mai avut două șuturi de la distanță, la mare distanță, expediate de Nistor (’42) și Ivan (’44).

Atac neinspirat și în repriza secundă

Universitatea Craiova a început mai bine repriza secundă. Cîmpanu a nimenit bara din dreapta (’48), iar Ivan a irosit alte două ocazii bune de gol (’57, ’63).

Ușor-ușor clujenii au reechilibrat jocul și l-au încercat în mai multe rânduri pe Mirko Pigliacelli, care s-a dovedit salvator.

Laurențiu Reghecampf a operat câteva modificări, introducând alți jucători cu profil ofensiv, dar degeaba! Vînă s-a zbătut mult, Markovic a apărut de câteva ori periculos în fața porții, dar tabela nu s-a mai modificat.

Caseta tehnică:

Statistica: flashscore.ro

CFR Cluj: Cristi Bălgrădean – Cristian Manea, Andrei Burcă, Rachid Bouhenna, Camora – Emmanuel Culio, Mihai Bordeianu (’90, Mike Cestor), Adrian Păun (’83, Bismark Boateng) – Claudiu Petrila, Valentin Costache (’86, Alex Chipciu), Ciprian Deac.
Antrenor: Dan Petrescu.

„U“ Craiova: Mirko Pigliacelli – Ștefan Vlădoiu, Valerică Găman, Vladimir Screciu, Nicușor Bancu – Lyes Houri, Alex Mateiu (’42, George Cîmpanu), Dan Nistor – Gustavo Vagenin (’75, Ștefan Baiaram), Elvir Koljic (’54, Jovan Markovic), Andrei Ivan (’75, Ionuț Vînă).
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Cartonașe galbene: Burcă ’15, Bălgrădean ’90+2, Păun ’90+2, Deac ’90+3 / Screciu ’35, Bancu ’53, Cîmpanu ’71.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu, George Neacșu; Horia Mladinovic.

Observatori: Ioan Bogdan (LPF), Corneliu Fecioru (CCA).

Cele două formații se vor reîntâlni joi, 23 septembrie, în 16-imile Cupei României. Disputa va avea loc de la ora 21.30, pe stadionul „Ion Oblemenco“.

Liga 1, etapa 9

Vineri, 17 septembrie:
FC Voluntari – CS Mioveni 4-0 (Costin ’63, Nemec ’81, I. Gheorghe ’83)
Rapid – Gaz Metan Mediaş 1-2 (Albu ’10 / Yuri ’7, Morar ’76)
Sâmbătă, 18 septembrie:
Chindia Târgoviște – Farul Constanţa 2-0 (D. Popa ’40, ’84)
FCU Craiova – FCSB 0-1 (Keșeru ’61 – penalti)
Duminică, 19 septembrie:
Academica Clinceni – FC Argeş 0-1 (Turda ’85)
Sepsi – UTA Arad 0-0
Dinamo – FC Botoșani 1-2 (Torje ’84 – penalti / Ongenda ’13, Kage ’18 – penalti)