14.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalAlexandru Cicâldău a debutat cu gol la Galatasaray

Alexandru Cicâldău a debutat cu gol la Galatasaray

Fostul decar al Universităţii Craiova, mijlocaşul Alexandru Cicâldău, a debutat cu gol la Galatasaray Istanbul. „Cim bom“ s-a impus cu scorul de 2-0, luni seară, în deplasare, în faţa echipei Giresunspor, iar „Cic“ a semnat cea de-a doua reuşită, el transformând un penalti în minutul 45+1. Primul gol i-a aparţinut lui Mbaye Diagne (’30). De notat că senegalezul a ratat şi o lovitură de la 11 metri în minutul 40.

Giresunspor: Kocuk – Douglas, Pelupessy, Tut, Yavru – Fontanilla Perez – Sankhare (’46, H. Traore), Balde, Flavio, Bilazer (’80, Nayir) – Serginho. Antrenor: Umit Sengul.

Galatasaray: Muslera – Boey, Luyindama, Marcao, van Aanholt – Kutlu, Antalyali (’66, Ozturk), Cicâldău (’83, Arda Turan) – Diagne (’80, Falcao), Feghouli (’66, Feghouli), Akturkoglu (’66, Kilinc). Fatih Terim.

Fiecare echipă a avut câte un jucător eliminat. Gazdele l-au „pierdut“ pe Husamettin Tut (’45), iar Galata pe Marcao (’63).

Alexandru Cicâldău este al 14-lea fotbalist român care joacă la Galatasaray. El a fost transferat de la Universitatea Craiova pe 24 iulie.

„Super Lig“ Turcia, etapa 1:

Vineri, 13 august: Beşiktaş – Rizespor 3-0.
Sâmbătă, 14 august: Karagumruk – Gaziantep 3-2, Hatayspor – Kasimpasa 1-1, Altay – Kayserispor 3-0.
Duminică, 15 august: Basaksehir – Alanyaspor 0-1, Antalyaspor – Goztepe 1-1, Adana – Fenerbahce 0-1.
Luni, 16 august: Yeni Malatyaspor – Trabzonspor 1-5, Sivasspor – Konyaspor 0-1, Giresunspor – Galatasaray 0-2.