11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAmical / Universitatea Craiova a pierdut la limită cu SV Horn. Ouzounidis a folosit rezervele!

-

Universitatea Craiova a pierdut la limită, scor 0-1, partida amicală susţinută vineri, pe stadionul „Angerberg”, în faţa echipei SV Horn (liga a doua din Austria). Acesta a fost cel de-al treilea test susţinut de alb-albaştri în cadrul stagiului de pregătire din Austria. În primele două, gruparea olteană a pierdut cu FC Ufa, scor 0-2, şi a câştigat cu WSG Tirol, scor 3-1.

De menţionat faptul că antrenorul Marinos Ouzounidis a menajat foarte mulţi fotbalişti, majoritatea titulari, preferând să vadă la lucru rezervele şi juniorii. Căpitan a fost Vladimir Screciu! În mod sigur, tehnicianul grec a dorit să-i aibă 100% pe titulari în ultimul joc al cantonamentului şi totodată al pregătirii. „Leii” vor da piept cu Olympiakos Pireu, meciul fiind programat sâmbătă, de la ora 17.00, pe stadionul „Schwaz”.

Golul, primit cu două minute înainte de ultimul fluier

Două lovituri libere şi un atac poziţional finalizat, cam astea au fost reuşitele austriecilor în prima repriză. În replică, alb-albaştrii au irosit o şansă bună de gol prin Ivan Mamut (’35), apoi Vasile Constantin şi Matteo Fedele au şutat slab din poziţii foarte bune (’38).

La reluare, Marinos Ouzounidis a operat multe schimbări în formaţia craioveană, mizând pe mai mulţi tineri. Practic, în repriza secundă Universitatea a avut în teren o echipă de jucători sub 21 de ani, singurii seniori fiind Gustavo şi Rusu. Cel mai periculos jucător al Ştiinţei a fost Jovan Markovic.

Austriecii au marcat golul victoriei în minutul 88, când Philipp Eichberger a şutat puternic de la 7 metri, lateral dreapta, după o minge respinsă cu greu de Rusu.

„U” Craiova: David Lazar – Ionuţ Mitran, Antoine Conte, Valerică Găman, Denis Benga – Vladimir Screciu, Ovidiu Bic, Matteo Fedele – Gustavo Vagenin, Ivan Mamut, Vasile Constantin.

Au mai intrat: Denis Rusu – David Sala, Marian Danciu, Sebastian Neţoiu, Daniel Croitoru, Atanas Trică, Jovan Markovic şi Alexandru Mărieş.

SV Horn: Fabian Ehmann – Alexander Briedl, Paul Gobara, Burak Ylmaz, Denizcan Gosgun, Andre Neumayer, Eric Appiah, Marco Toro, Sam Biek, Sergio Marakis, Jurgen Bauer, Mohamed Camara.

Au mai intrat: Daniel Schmitz, Simon Kronssteiner, Philipp Eichberger, Philipp Bret, Dzezahir Ismajli, Kevin Petuely.

Citeşte şi: Sergio Ramos a ajuns la un acord cu Paris Saint-Germain (presă)