luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalCopa America / Argentina a făcut spectacol cu Bolivia. Şi Uruguayul a învins

Copa America / Argentina a făcut spectacol cu Bolivia. Şi Uruguayul a învins

-

Argentina şi Uruguay au încheiat Grupa A de la Copa America cu victorii frumoase.

Astfel, Argentina s-a impus cu 4-1 în faţa Boliviei, pe „Arena Pantanal“ din Cuiabá, în etapa a 5-a şi merge în sferturile Copei America de pe prima poziţie. Meciul a fost rezolvat încă din prima repriză, când a fost 3-0, după golurile marcate de Gomez (‘6) şi Messi (’33, ’42). Bolivienii au redus din diferenţă la reluare (’60), dar Lautaro Martinez a refăcut avantajul în minutul 65.

Bolivia: Lampe – Saavedra (’85, Villarroel), Haquin, Jusino, R. Fernandez (’81, Wayar) – Justiniano – Chura (’61, Vaca), Vaca, Cespedes (’61, Sagredo), Bejarano – G. Alvarez (’61, Ramallo). Selecţioner: Cesar Farias.

Argentina: Armani – Montiel, Pezzella, Martinez, Acuna – Rodriguez (’71, Paredes), Palacios (’71, Dominguez) – Correa (’64, Lo Celso), Messi, Gomez (’56, J. Alvarez) – Aguero (’63, L. Martinez). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Cavani a răpus-o pe Paraguay

În celălalt meci disputat marţi dimineaţă, pe „Estadio Olimpico Nilton Santos“ din Rio de Janeiro, Uruguayul s-a impus la limită, scor 1-0, în faţa Paraguayului. Golul care a decis destinaţia punctelor a fost marcat de Edinson Cavani (’21 – penalti).

Uruguay: Muslera – Nandez, Godin (’46, Coates), Gimenez, Vina – Valverde (’76, Torreira), Vecino, Bentancur – De La Cruz Arcosa, Cavani (’68, L. Suarez), De Arrascaeta (’67, F. Torres). Selecţioner: Oscar Tabarez.

Paraguay: A. Silva – Espinola (’57, H. Martinez), Rojas, Alonso, Alderete – Samudio (’73, Cubas), Villasanti, Gimenez (’74, R. Sanchez), Romero – Almiron (’33, Romero), Avalos (’57, C. Gonzales). Selecţioner: Eduardo Berizzo.

Clasament final Grupa A: 1. Argentina 10 puncte (golaveraj 7-2), 2. Uruguay 7 (4-2), 3. Paraguay 6 (5-3), 4. Chile 5 (3-4), 5. Bolivia 0 (2-10).