7 C
Știri de ultima orăSportFotbalAmical / „U” Craiova – WSG Tirol, scor 3-1. Alb-albaştrii s-au descătuşat în partea secundă

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 3-1 în partida amicală susţinută marţi seară, în faţa formaţiei austriece WSG Tirol. Acesta a fost cel de-al doilea test susţinut de băieţii lui Marinos Ouzoudinis în cadrul cantonamentului din Austria. În primul, alb-albaştrii au pierdut, scor 0-2 cu FC Ufa (Rusia).

Austriecii au deschis scorul în minutul 20, după o fază simplă şi o reluare din faţa porţii a lui Renny Smith.
În replică, alb-albaştrii au irosit câteva ocazii uriaşe, prin Andrei Ivan şi Alex Cicâldău.

Ştiinţa a egalat în repriza secundă prin Mihai Bălaşa, care a deviat cu capul o minge şutată de Nistor (’57).
Gruparea din Bănie a preluat conducerea graţie lui Jovan Markovic, cu un şut plasat de la 10 metri (’68).
Rezultatul final l-a stabilit Reagy Ofosu, după o acţiune personală purtată pe partea stângă (’86).

„U” Craiova: David Lazar – Ştefan Vlădoiu, Mihai Bălaşa, Marius Constantin, Bogdan Vătăjelu – Alex Mateiu, Alex Cicâldău, Dan Nistor – George Cîmpanu, Andrei Ivan, Ştefan Baiaram (’31, Elvir Koljic; ’75, Ivan Mamut).

În minutul 62 au intrat şi restul jucătorilor: Mirko Pigliacelli – Ionuţ Mitran, Vladimir Screciu, Antoine Conte, Valerică Găman, Matteo Fedele, Ovidiu Bic, Reagy Ofosu, Jovan Markovic, Gustavo Vagenin.
Antrenor: Marinos Ouzounidis.

WSG Tirol: Ferdinand Oswald – Fabian Koch, Raffael Behounek, Maxime Awoudja, Leon Kassen, Johannes Nachberger, Renny Smith, Nemanja Celic, Thanos Petsos, Felix Kerber, Markus Wallner.
Rezerve: Benjamin Ozegovic – Mario Andric, Felix Bacher, Denis Tomic, Stefan Skrbo, Justin Frost.
Antrenor: Thomas Silberger.

În cadrul acestui cantonament din Austria, Universitatea Craiova va mai susţine două jocuri de verificare. Alb-albaştrii vor întâlni pe 2 iulie formaţia austriacă SV Horn, iar pe 3 iulie vor juca împotriva grecilor de la Olympiakos Pireu.

Citeşte şi: Liga 1 / LPF a stabilit programul ediţiei de campionat 2021-2022