6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Italia este a doua echipă calificată în sferturi. Victorie cu emoții în fața Austriei!

Reprezentativa Italiei s-a calificat cu dificultate în sferturile Euro 2020. Squadra Azzura s-a impus în optimi cu 2-1, în reprizele suplimentare, în fața selecționatei Austriei. A fost 0-0 în timpul regulamentar pe  „Wembley“, în contul Austriei fiind trecut un gol anulat (Arnautovic ’65).

Apoi, în reprizele suplimentare, italienii au deschis scorul prin Chiesa, după un assist al lui Spinazzola (’95). Zece minute mai târziu au făcut 2-0, prin Pessina (’105). Kalajdzic a marcat pentru 2-1 (’114) și finalul a fost încins, dar nu s-a mai marcat.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (’67, Pessina), Jorginho, Verratti (’67, Locatelli) – Berardi (’84, Chiesa), Immobile (’84, Belotti), Insigne (’108, Cristande). Selecționer: Roberto Mancini.

Austria: Bachmann – Lainer (’114, Trimmel), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Schlager (’106, Gregoritsch), Grillisch (’106, Schaub) – Laimer (’114, Ilsanker), Sabitzer, Baumgartner (’90, Schopf) – Arnautovic (’97, Kalajdzic). Selecționer: Franco Foda.

Cartonașe galbene: Di Lorenzo ’50, Barella ’51 / Arnautovic ’2, Hinteregger ’103, Dragovic ’120+1.

A arbitrat: A. Taylor (Anglia).

În sferturi, Italia o va întâlni pe învingătoarea duelului dintre Belgia și Portugalia. Partida se va juca vineri, 2 iulie, de la ora 22.00, la Munchen.

Programul meciurilor din optimile de finală:

26 iunie: Țara Galilor – Danemarca 0-4, Italia – Austria 2-1;
27 iunie – ora 19.00: Olanda – Cehia, ora 22.00: Belgia – Portugalia;
28 iunie – ora 19.00: Croația – Spania, ora 22.00: Franța – Elveția;
29 iunie – ora 19.00: Anglia – Germania, ora 22.00: Suedia – Ucraina.

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie
Sfert 1: câştigătoarea optimii 6 – câştigătoarea optimii 5 (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: câştigătoarea optimii 4 – câştigătoarea optimii 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie
Sfert 3: câştigătoarea optimii 1 – câştigătoarea optimii 3 (19:00, Baku)
Sfert 4: câştigătoarea optimii 8 – câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi, 6 iulie:
Semifinala 1: câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2 (22:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie:
Semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, London)