14.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalCupa Angliei / Everton, victorioasă după un meci spectaculos cu Tottenham

Cupa Angliei / Everton, victorioasă după un meci spectaculos cu Tottenham

Everton s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 5-4, după prelungiri, în faţa formaţiei Tottenham Hotspur. Meciul susținut miercuri seara, pe stadionul „Goodison Park”, a fost capul de afiş al optimilor de finală ale Cupei Angliei la fotbal.

Desfășurare „nebună” de scor

Oaspeţii au deschis rapid scorul prin columbianul Davinson Sanchez (’3, 0-1).

Everton a reuşit să marcheze apoi de trei ori pe parcursul primei reprize. A făcut-o prin Dominic Calvert-Lewin (’36, 1-1), Richarlison (’38, 2-1) şi Gylfi Sigurdsson (’43 – penalti, 3-1).

Tottenham a redus din handicap chiar înainte de pauză, prin Eric Lamela (’45+3, 3-2). Apoi a restabilit egalitatea prin Davinson Sanchez, care a reuşit dubla în minutul 57 (3-3).

Everton a revenit în avantaj graţie celui de-al doilea gol înscris de brazilianul Richarlison (’63, 4-3).

Căpitanul lui Spurs, Harry Kane a punctat la rândul său în minutul 83 și a trimis meciul în prelungiri (4-4).

Gazdele au marcat golul victoriei şi al calificării printr-un alt brazilian, Bernard, în minutul 97 (5-4).

Sigurdsson, omul cu pasele decisive

Un merit deosebit în obţinerea acestui succes l-a avut islandezul Sigurdsson, notează Agerpres. Pe lângă golul din prima repriză, a oferit şi trei pase decisive. Ultima a condus la golul care a adus calificarea echipei sale.

Everton: Olsen – Keane, Godfrey, Mina, Digne (’107, Holgate) – Doucoure, Davies – Iwobi (’70, Bernard), Sigurdsson, Richarlison – Calver-Lewin (’55, Coleman). Antrenor: C. Ancelotti.

Tottenham: Lloris – Doherty (’98, Sissoko), Sanchez, Alderweireld, Davies – Hojbjerg, Ndombele (’91, Winks) – Bergwijn (’53, Kane), Lamela (’98, Carlos Vinicius), Lucas (’77, Alli) – Son. Antrenor: J. Mourinho.