13.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalBarcelona, prima finalistă în Supercupa Spaniei. Andre ter Stegen, erou

Barcelona, prima finalistă în Supercupa Spaniei. Andre ter Stegen, erou

FC Barcelona s-a calificat în finala Supercupei Spaniei la fotbal, învingând cu 3-2 la loviturile de departajare formaţia Real Sociedad, miercuri seara la Cordoba, în prima partidă din semifinalele acestei competiţii.

Fără căpitanul său Lionel Messi, accidentat, Barca a deschis scorul în prima repriză, prin olandezul Frenkie de Jong (39), în urma unei centrări a francezului Antoine Griezmann. Bascii au egalat după pauză prin Mikel Oyarzabal, care a transformat un penalty acordat pentru henţ în careu comis de Frenkie de Jong (51).

Egalitatea s-a menţinut până la finalul celor două reprize de prelungiri, trecându-se apoi la loviturile de departajare, unde portarul german Marc-Andre ter Stegen a reuşit să apere două penalty-uri (Jon Bautista şi Mikel Oyarzabal), după ce a mai avut câteva intervenţii foarte bune şi pe parcursul jocului. Ousmane Dembele, Miralem Pjanic şi Riqui Puig au transformat pentru catalani, iar Mikel Merino şi Adnan Januzaj au înscris pentru basci. Au mai ratat din punctul cu var Frenkie de Jong, Antoine Griezmann, respectiv Willian Jose.

Sociedad: Remiro – Gorosabel (91, Zaldua), Zubeldia, Le Normand, Monreal – Guridi (81, Barrenetxea), Guevara (106, Zubimendi), Merino – Portu (103, Januzaj), Isak (91, Willian Jose), Oyarzabal. Antrenor: Alguacil.

Barcelona: ter Stegen – Mingueza (114, Firpo), Araujo, Lenglet, Alba – de Jond, Busquets (91, Puig), Pedri (91, Pjanic) – Dembele, Braithwaite (78, Trincao), Griezmann. Antrenor: Koeman.

În cea de-a doua semifinală a Supercupei Spaniei, programată joi seară, deţinătoarea trofeului, Real Madrid, va înfrunta formaţia Athletic Bilbao. Finala competiţiei este programată duminică.