6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalȘumudică și Maxim o duc pe Gaziantep pe primul loc în Turcia

Șumudică și Maxim o duc pe Gaziantep pe primul loc în Turcia

Inevitabilul s-a produs. Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică și la care joacă internaționalul Alexandru Maxim, este noul lider din Turcia, după victorie obținută astăzi, în fața echipei Ankaragucu, scor 2-0. Mai mult de atât, Maxim a și marcat golul prin care gazdele s-au descătușat, în minutul 70. Partida a contat pentru etapa a 17-a din Super Lig.

După reușita românului, a venit și golul lui Șahin, din minutul 90+6, care a risipit și ultima emoție.

Gaziantep: Guvenc – Kana (78, Aktas), Djilobodji, Toșca – Ceylan, Maxim (87, Andre), Kozulj (61, Vural), Jefferson, Maranhao – Demir (87, Vetrih), Ozer (61, Sahin). Antrenor: Șumudică.

Ankaragucu: Ricardo – Cankaya, Sarlija, Dikmen, Turan – Voca (80, Cetin) – Lobjanidze, Lukasik, Cekic (74, Borven), Paintsil – Bolingi. Antrenor: Dalci.

Pentru moment, Gaziantep a urcat pe prima poziție, cu 31 de puncte, dar cu un meci în plus față de Beșiktaș, Galatasaray și Fenerbahce.

Super Lig – Etapa a 17-a:

Marți, 5 ianuarie: Gaziantep – Ankaragucu 2-0, Yeni Malatyaspor – Sivasspor 2-2;
Miercuri, 6 ianuarie – ora 12.30: Denizlispor – Kayserispor, ora 15.00: Bașaksehir – Erzurum, Genclerbirligi – Hatayspor, Trabzonspor – Goztepe, ora 18.00: Antalyaspor – Karagumruk, Beșiktaș – Rizespor;
Joi, 7 ianuarie – ora 18.00: Fenerbahce – Alanyaspor.