3.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalCe să-i faci lui Șumudică? Gaziantep, a patra victorie consecutivă în campionat

Ce să-i faci lui Șumudică? Gaziantep, a patra victorie consecutivă în campionat

Marius Șumudică, Alexandu Maxim și Alin Toșca au parte de momente incredibile în Turcia. Formația lor, Gaziantep, se află în acest moment pe locul al treilea din Turcia, după ce duminică au obținut cea de-a patra victorie consecutivă în campionat. De această dată, „victima“ a fost chiar liderul Alanyaspor, care a cedat cu 1-3 în fața unei echipe aflată într-o formă de zile mari.

Cu Maxim și Toșca titulari, Gaziantep a deschis scorul rapid, în minutul 9, prin Nouha Dicko. Davidson a dat replica pentru Alanyaspor și a restabilit egalitatea în minutul 26, dar gazdele au intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Demir (30). În partea secundă, Alanya a alergat după egalare, pentru a doua oară, dar Alexandru Maxim a alungat orice emoție în minutul 61, cu cel de-al patrulea gol consecutiv al său.

Gaziantep: Guvenc – Djilobodji,  Kana-Biyik , Toșca – Olkowski, Mirallas, Vetrih. Al. Maxim, Vural – Dicko,  Demir. Antrenor: Marius Șumudică.

Alanyaspor: Marafona – Juanfran, Caulker, Tzavellas, Moubandje – Siopis, Kutlu – Karaca, Ucan, Davidson – Babacar. Antrenor: Cagdas Atan.

Etapa a 15-a – Turcia, Super Lig:

Sâmbătă, 26 decembrie: Goztepe – Karagumruk 1-1, Trabzon – Galatasaray 0-2;
Duminică, 27 decembrie: Gaziantep – Alanyaspor 3-1, ora 15.00: Denizlispor – Ankaragucu, Yeni – Erzurum, ora 18.00: Basaksehir – Kasimpasa;
Luni, 28 decembrie – ora 15.00: Genclerbirligi – Kayserispor, Konyaspor – Rizespor, ora 18.00: Antalyaspor – Hatayspor, Besiktas – Sivasspor.