22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Elitelor U19 / Academia „Gică Popescu“ - CSJ Știința U Craiova, scor 3-1

Liga Elitelor U19 / Academia „Gică Popescu“ – CSJ Știința U Craiova, scor 3-1

Academia „Gică Popescu“ s-a impus în derbiul Doljului de la Liga Elitelor U19, cu 3-1, în fața concitadinei CSJ Știința U Craiova. Partida a contat pentru etapa a doua.

Gazdele au deschis scorul în urma unui penalti, executat fără emoții de Florin Ciupitu (’26, 1-0).

Oaspeții au egalat în minutul 68, prin Liviu Bărbulescu, cu o reluare din față porții (1-1).

Drândă a primit o pasă de la Geru și a șutat imparabil, lângă bara din stânga, readucând-o pe „GP” în avantaj (’86, 2-1).

Rezultatul final l-a stabilit Robert Geru, care a scăpat singur cu portarul și nu a ratat ținta de la 10 metri (’90+3).

Gazdele au încheiat meciul în inferioritate, după ce Alex Vezelovici a văzut cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 90.

Academia „Gică Popescu“: 43. Mihnea Vodă – 2, Octavian Urdu, 3. Alex Vezelovici, 17. Mihai Mitrana, 5. Denis Prunaru, 22. Robert Geru, 6. Eduard Udrea, 8. Eduard Grigorie, 10. Denis Drîndă, 7. Robert Buturoagă, 18. Florin Ciupitu.

Rezerve: 21. Alex Grigorie, 19. Flaviu Marcu, 1. Andrei Ștefănescu, 15. Adrian Dudău, 13. Dragoș Becheriu, 16. Denis Lăcraru.

Antrenor: Gică Barbu.

CSJ Știința U Craiova: 12. Flavius Tărăbuță – 9. Emil Racman, 8. Alexandru Fueru, 16. Robert Pislea, 4. Ionuț Toma, 10. Liviu Bărbulescu, 11. Andrei Miere, 5. Fabian Mustafa, 2. Laurențiu Tudor, 7. Raul Costea, 18. Alexandru Băltăreț.

Rezerve: 1. Ionuț Ștefan, 15. Mario Ștefan, 17. Florin Ciorâia, 3. Robert Dumitrescu, 13. Alexandru Oiță, 14. Cristian Diaconescu.

Antrenor: Radu Vitan.