5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 2 / FCU a smuls un punct la Miercurea Ciuc în prelungiri. Vezi rezultatele!

Nou promovata FCU Craiova a bifat primul meci din Liga 2. Echipa antrenată de Nicolo Napoli a remizat sâmbătă seară, scor 1-1, pe stadionul „Municipal“ din Miercurea Ciuc, cu Csikszereda.

Gazdele au deschis scorul prin Juan Francisco Bauza, care a reluat cu latul, de la 7 metri, o pasă venită peste apărare de la Marrone (’12).

Oltenii au reușit egalarea în prelungiri, prin Marian Anghelina, care a transformat o lovitură liberă de la circa 20 de metri (’90+4).

Csikszereda: Rybansky – Takacs, Intzidis, Apro, Palmeș – Bara (’84, Suciu), Gonzales – Botorok (’62, Rotar), Bauza, Marrone – Salvatore. Antrenor: Valentin Suciu.

FCU: Popa – Gîț, Gugu, Huyghebaert, Negru – Pop, Anghelina – Ciolacu (’84, Zimța), Cristea (’59, Raicea), Răducanu – Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli.

Au arbitrat: Claudiu Marcu (Constanţa) – Alexandra Theodora Apostu (Bacău), Ciuraru Roberto (Sfântu Gheorghe); Dan Florin Dreve (Cluj).
Observatori: Dan Jiga (Bistriţa), Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

În partida următoare, FCU va susține restanța din prima etapă, cu Ripensia Timișoara. Meciul este programat miercuri, 9 septembrie, de la ora 19.30, la Severin.
Gruparea olteană va primi apoi vizita formației Dunărea Călărași. Jocul din etapa a 3-a este programat sâmbătă, 12 septembrie, de la ora 11.00, la Severin.

Liga 2, etapa 2

Sâmbătă, 5 septembrie: Turris-Oltul Turnu Măgurele – Metaloglobus Bucureşti 2-2, Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 3-1, Dunărea Călăraşi – Comuna Recea 3-0, Farul Constanţa – Aerostar Bacău 1-0, FC Rapid – Pandurii Târgu Jiu 2-1, Csikszereda Miercurea Ciuc – FCU Craiova 1-1.

Duminică, 6 septembrie – ora 13.00: CSM Reșița – Petrolul Ploieşti; ora 18.30: CS Mioveni – Gloria Buzău.

Luni, 7 septembrie – ora 18.30: Universitatea Cluj – ASU Poli Timișoara.

Marţi, 8 septembrie – ora 17.00: Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina.