8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalHonved Budapesta a câștigat Cupa Ungariei în fața a 10.000 de spectatori

Honved Budapesta a câștigat Cupa Ungariei în fața a 10.000 de spectatori

Federația din Ungaria a „scăpat“ deja de o competiție, mai exact de Cupă. Miercuri seară, pe „Puskas Arena“, Honved Budapesta și-a adjudecat trofeul după ce s-a impus, în finală, în fața formaţiei Mezőkövesd SE. A fost 2-1 pentru Honved, care a înscris prin Lovric (’33) şi Kamber (’56). Mezőkövesd a marcat prin Pekar (’37).

Interesant este că finala Cupei Ungariei s-a disputat în prezența a peste 10.000 de spectatori. Asta în condițiile în care țările care au reluat și vor relua activitățile sportive au trasat măsuri drastice pentru stoparea propagării pandemiei de coronavirus.

Honvéd: Tujvel – Batik, Kamber, Lovric – Ikenne-King (’84 Aliji; ’90+8 Niba), Gazdag (’84, G. Nagy), Hidi, Szendrei, Uzoma – Ugrai (’79, Kesztyűs), Lanzafame (’84, George). Antrenor: István Pisont.

Mezőkövesd: Szappanos – Eperjesi (’70, D. Farkas), Neszterov, Pillár, Silye (’70, Vadnai) – Cseri, Karnyicki, Berecz, Besirovic – Zivzivadze, Pekár (’78, Jurina). Antrenor: Attila Kuttor.