6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBumba, decisiv pentru Kisvarda. Vezi ce au făcut și ceilalți români din campionatul Ungariei!

Claudiu Bumba a marcat golul prin care Kisvarda FC a învins-o pe Ujpest FC, cu 1-0, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 26-a a campionatului Ungariei. Bumba a înscris în minutul 63. Mijlocaşul român a primit un cartonaş galben în minutul 34 şi a fost înlocuit în minutul 90 cu Nemanja Obradovic.
Claudiu Bumba are 3 goluri reuşite în 20 de partide în acest sezon, informează Agerpres.

Fundaşul Cornel Ene a fost integralist la gazde, iar portarul Mihai Mincă a fost rezervă.

Andreias Calcan a jucat doar zece minute la Ujpest, fiind eliminat în minutul 55, după ce intrase la pauză.

În altă partidă, Paksi SE şi MOL Fehervar au terminat nedecis, 0-0. Fundaşul Adrian Rus a intrat la echipa din Szekesfehervar în minutul 22 în locul lui Attila Fiola. La oaspeţi au evoluat şi doi foşti jucători de la FC Viitorul, Boban Nikolov şi Lyes Houri.

Ungaria, etapa 26: Paks MOL Fehervar 0-0, DVTK – Mezokovesd 1-0, Kisvarda – Ujpest 1-0, Kaposvar – Zalaegerszeg 0-6, Honved – Debrecen 3-1, Puskas Academy – Ferencvaros 1-1.

Clasament: 1. Ferencvaros 60 puncte, 2. Fehervar 51, 3. Mezokovesd-Zsory 45, 4. DVTK 40, 5. Puskas 40, 6. Honved 37, 7. Kisvarda 34, 8. Zalaegerszeg 31, 9. Debrecen 30, 10. Ujpest 29, 11. Paks 29, 12. Kaposvar 10.