17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetNe îndepărtăm de Campionatul European. Tricolorele au cedat și cu Danemarca

Ne îndepărtăm de Campionatul European. Tricolorele au cedat și cu Danemarca

Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă și de Danemarca, cu scorul de 91-74 (19-27, 18-17, 31-14, 23-16), duminică, la Riga (Letonia), în Grupa D a preliminariilor Campionatului European – EuroBasket 2021. Tricolorele pierduseră și meciul cu Italia, de vineri, scor 68-90.

În meciul cu Danemarca, România a avut o evoluţie foarte bună în primul sfert, în timp ce următoarele zece minute au fost echilibrate. În schimb, fetele lui Avci au fost dominate în a doua jumătate a partidei, în care diferenţa a fost de 24 de puncte în favoarea adversarelor.

Cele mai bune jucătoare ale echipei României au fost Annemarie Godri-Părău (19 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive) şi Gabriela Mărginean (17 p, 5 rec, 1 pd), informează Agerpres.

Selecţionerul turc Ayhan Avci le-a mai folosit pe Ioana Ghizilă (3 p, 4 pd), Carla Popescu, Dora Ardelean (10 p, 3 rec, 1 pd), Kincso Kelemen, Romina Filip, Elisabeth Pavel (9 p, 4 rec, 1 pd), Gabriela Irimia (2 p, 1 rec), Anca Şipoş (6 p, 3 rec, 1 pd), Nicolett Orban (8 p, 6 rec), Alina Podar.

În meciul tur, de la Timişoara, România s-a impus cu 70-55, în urmă cu un an (14 noiembrie).

Cehia ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Italia, 5 puncte (3 j), Danemarca, 5 p (4 j), România, 5 p (4 j).

Ultimele două jocuri ale echipei României vor avea loc în februarie, cu Cehia, respectiv Italia.

La turneul final se califică echipele care vor câştiga cele nouă grupe preliminare, precum şi cele mai bune cinci formaţii de pe locurile doi. Franţa şi Spania, gazdele turneului final, sunt calificate direct la EuroBasket 2021.