21.2 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetA murit Andreas Brehme, fotbalistul care a câştigat Cupa Mondială pentru Germania în 1990

Andreas Brehme a murit marţi, în urma unui infarct, la vârsta de 63 de ani.

El a jucat de 86 de ori pentru Germania și a marcat golul victoriei, din penalty, în minutul 85, în finala cu Argentina (1-0) de la Coppa del Mondo 1990, găzduită de Italia.

Fundașul stânga a mai câștigat Bundesliga cu Kaiserslautern și Bayern Munchen, precum și un titlu în Serie A cu Inter Milano.

După retragere, el a îmbrăţişat pentru o perioadă cariera de antrenor.

Brehme a fost adversarul Universităţii Craiova în dubla din sferturile de finală ale Cupei UEFA, în martie 1983. Ştiinţa a eliminat atunci echipa vest-germană şi s-a calificat în semifinalele competiţiei, după 2-3 în Germania Federală şi 1-0 pentru olteni la Craiova.

În prima manşă, Andreas Brehme marcase două goluri în victoria cu 3-2 a lui Kaiserslautern.

Brehme a jucat şi contra naţionalei României, la Euro 1984, meci încheiat cu scorul 2-1 pentru Republica Federală Germania.

Dispariţia lui Brehme vine la o lună după decesul lui Franz Beckenbauer (7 ianuarie), antrenorul echipei naţionale la CM 1990.

Citeşte şi: A încetat din viaţă Vasile Dîba, primul campion olimpic la caiac al României