23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBox / Eugenia Anghel, de neoprit! Sportiva de la SCMU a luat aurul la Balcanice

Box / Eugenia Anghel, de neoprit! Sportiva de la SCMU a luat aurul la Balcanice

Pugilista craioveană Eugenia Anghel, reprezentantă a clubului SCMU Craiova, a câştigat medalia de aur la Campionatele Balcanice de box de la Albena (Bulgaria), luni, după ce a învins-o la puncte pe ucraineanca Ina Suprunenko (scor 3-2), în finala categoriei 48 kg.

În schimb, Iulian Bârsănescu a obţinut argintul la cat. 60 kg, după ce a fost învins în finală de bulgarul Radoslav Simeonov Rosenov, campion european Under-22, la puncte, cu 5-0. Cu argint s-a ales şi Loredana Marin, care a pierdut la puncte (2-3) finala cat. 63 kg, în faţa grecoaicei Olga Pavlina Papadatou.

Alexandru Buleu a rămas cu medalia de bronz la cat. 75 kg, după ce a pierdut în semifinale, la fel cum s-a întâmplat cu Stela Hamza (cat. 52 kg) şi Alina Creţu (cat. 66 kg).

Marţi 3 octombrie Doruleţ Ţiu îl va înfrunta pe ucraineanul Iuri Zaharieev în finala cat. 71 kg, iar Nicoleta Banciu va lupta pentru aur la cat. 57 kg, contra sârboaicei Andjela Brankovic.

Citeşte şi: Echipa feminină a României merge la Olimpiadă! Rezultat mare pentru gimnastica românească