15.6 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiAsta-i startul de ni-l doream! SCMU Craiova, victorie clară cu Constanța

Asta-i startul de ni-l doream! SCMU Craiova, victorie clară cu Constanța

SCMU Craiova a debutat cum nu se putea mai bine în noul sezon al Diviziei A1. Voleibaliștii pregătiți de Dan Pascu și Claudiu Mitru au câștigat duelul din Sala Polivalentă cu CSM Constanța, scor 3-0 (25-21, 25-14, 25-17) și astfel pornesc cu un moral excelent înaintea derbiului cu Steaua, din runda a doua.

Primul set a fost și cel mai disputat al meciului, doar că, de fiecare dată, Craiova a avut un plus, fie el pe tabelă, fie pe parchet. Oltenii au fost mai decisivi în momentele cheie și au avut câștig de cauză în special pentru faptul că nu și-au desconsiderat adversarul și au tratat fiecare minge cu maximă seriozitate. Primul act s-a încheiat la 21 pentru SCMU, care s-a lansat, apoi, în meci. Sfertul al doilea a fost „floare la ureche“ pentru gruparea din Bănie, care s-a impus cu 25-14, pentru ca pe cel de-al treilea să și-l adjudece la 17.

Pentru SCMU Craiova va urma, în etapa a doua, un duel extrem de complicat pe terenul celor de la Steaua.