20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse a trecut de Rodionova şi o aşteaptă pe Halep în optimi la Melbourne

Gabi Ruse a trecut de Rodionova şi o aşteaptă pe Halep în optimi la Melbourne

Elena-Gabriela Ruse a debutat cu o victorie în 2022, 6-3, 6-2 cu australianca Arina Rodionova, marţi, în prima rundă a turneului Melbourne Summer Set 1 (WTA 250). Deşi a comis 6 duble greşeli, Ruse (24 ani, 87 WTA) a obţinut o victorie facilă, în 67 de minute.

Ruse a învins-o pe Rodionova (32 ani, 152 WTA) şi la prima lor confruntare, în 2018, în calificări la Wimbledon, cu 5-7, 6-4, 6-4.

Ruse şi-a asigurat prin calificarea în optimi un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Simona Halep sau Destanee Aiava (21 ani, 316 WTA).

La dublu, perechea Simona Halep/Gabriela Ruse a părăsit WTA Melbourne Summer Set 2 în primul tur, cele două românce fiind învinse de dublul Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia). Favorite numărul doi, Pera și Siniakova s-au impus în două seturi, scor 6-2, 7-6(5), după un meci de o oră și 18 minute.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea a umilit-o pe Gracheva cu un dublu 6-0 în primul tur de la Melbourne