21.6 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAna Bogdan, deja în sferturi la Limoges! Româna se apropie de trofeu

Ana Bogdan, deja în sferturi la Limoges! Româna se apropie de trofeu

Ana Bogdan (România, 119 WTA) s-a calificat la pas în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Limoges (Franța), după ce a dispus în minimum de seturi de Mallaurie Noel (Franța, 406 WTA), scor 6-3, 6-2. Jucătoarea locală a rezistat doar o oră și 20 de minute în fața româncei.

Bogdan și-a asigurat un premiu în valoare de 3.226 de euro și 29 de puncte WTA după victoria obținută. Pentru un loc în careul de ași, sportiva născută la Sinaia se va duela cu câștigătoarea partidei Polona Hercog (Slovenia, 134 WTA) – Jessika Ponchet (Franța, 201 WTA).

Bogdan a avut o eficiență ridicată și în cee ce privește punctele câștigate cu primul serviciu (71%), față de 39 de procente înregistrate de Noel.

Ana Bogdan este a 8-a favorită a turneului de la Limoges. Favorită principală trebuia să fie Sorana Cîrstea (România, 38 WTA), dar jucătoarea din Târgoviște s-a retras chiar înainte de startul competiției, din cauza unei accidentări la gambă.

Citeşte şi: Emma Răducanu ratează turneul demonstrativ de la Abu Dhabi după infectarea cu Covid-19