14.7 C
Știri de ultima orăSportÎnot / Robert Glinţă, în finală la 50m spate la Europene! Popovici a greşit decisiv

Sportivul român Robert Glinţă s-a calificat, marţi, în finala probei de 50 m spate, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 m) de la Kazan (Rusia). Acesta a înregistrat al şaselea timp din semifinale, 23 sec 13/100.

Glinţă fusese al şaselea şi în seriile desfăşurate în cursul dimineţii, cronometrat în 23 sec 23/100. Finala este programată astăzi, de la ora 17:35 (ora României).

David Popovici şi Vlad Stancu au ratat calificarea în finala probei de 400 m liber. Popovici a ocupat locul 26 (3:48.19), iar Stancu a fost al 14-lea (3:43.99 – record naţional la 16, 17 şi 18 ani).

Tânărul David Popovici (17 ani) a condus detaşat seria sa, dar s-a oprit după 14 bazine (din cele 16 totale.

„Şi-a dat seama că mai e de tras, a reintrat în cursă, dar secundele pierdute l-au privat de intrarea în finală. O mică eroare a unui mare campion, care nu arată altceva decât că David este la început de drum şi încă învaţă, de la o cursă la alta“, adaugă clubul Dinamo.

Alexandra Dobrin s-a clasat pe locul 17 în seriile probei de 400 m mixt, cu timpul de 4 min 42 sec 84/100.

Citeşte şi: Lupte / David Boicea (CSU Craiova), a luat medalia de bronz la Campionatul Balcanic U15