12.6 C
Știri de ultima orăSportVoleiVictorie în minimum de seturi pentru voleibaliști la Baia Mare

Victorie în minimum de seturi pentru voleibaliști la Baia Mare

Echipa masculină de volei SCM „U” Craiova a obținut, sâmbătă seară, o victorie de trei puncte în deplasare, la Baia Mare. Trupa lui Dănuț Pascu s-a impus, dar nu fără emoții, cu scorul de 3-0 (25-17, 27-25, 25-20) și a debutat cu dreptul în noul an. Partida a contat pentru etapa a 10-a din Divizia A1.

Primul set a fost unul fără istoric. Craiovenii au condus ostilitățile încă de la primul punct, iar la finalul actului s-au impus cu 25-17.

Baia Mare a ridicat ștacheta

Setul al doilea a fost și cel mai frumos al meciului. Formația gazdă și-a îmbunătățit brusc nivelul de joc și a început să le pună probleme oltenilor. Cu mai multe preluări bune și cu un serviciu puternic, formația antrenată de Marius Botea s-a desprins la 6-1 după doar câteva minute. Craiovenii au fost nevoiți să recupereze din handicap și s-au apropiat la doar două puncte la jumătatea setului, scor 12-10. Băimărenii s-au ținut tare și au refăcut diferența notabilă de la începutul setului.

De la scorul de 20-17 în favoarea formației gazdă, elevii lui Dănuț Pascu au avut o răbufnire de orgoliu. Aceștia au venit ușor, ușor la un singur punct și au restabilit egalitatea la 23. Finalul actului secund a fost pe muchie de cuțit, dar în cele din urmă echipa mai valoroasă s-a impus. A fost 27-25 pentru gruparea din Bănie, care își asigurase în mare parte victoria.

Cel de-al treilea set a fost, de asemenea, la îndemâna Craiovei. Moralul celor de la Baia Mare s-a dus odată cu pierderea celui de-al doilea act, iar pentru „alb-albaștri” misiunea s-a simplificat considerabil. A fost 25-20 pentru SCM „U” Craiova, care începe în forță noul an.

SCM „U” Craiova: Stanislaw, Diaconescu, Lică, Suson, Jovanovic, Olteanu, Sestan, Teleleu, Călin, Lupu, Grigoraș, Georgescu. Antrenor: Dănuț Pascu.

În urma acestui rezultat, „alb-albaștrii” au acumulat 21 de puncte și au rămas pe locul al patrulea în clasament. Baia Mare rămâne la cota 6, pe locul al optulea.

Divizia A1, etapa a 10-a:

Sâmbătă, 11 ianuarie: Universitatea Cluj – Dinamo București 1-3, ACS Zalău – Timișoara 3-0, Baia Mare – SCM „U” Craiova , Unirea Dej – Câmpia Turzii 3-0.
Partida dintre Gloria Buzău și Arcada Galați a fost reprogramată pentru 22 ianuarie.

Clasament: 1. Dinamo București 26 (27:6), 2. Arcada Galați 24 (24:7), 3. ACS Zalău 23 (25:11), 4. SCM „U” Craiova 21 (24:11), 5. Unirea Dej 19 (23:15), 6. Gloria Buzău 16 (18:15), 7. Universitatea Cluj 8 (12:23), 8. Baia Mare 6 (10:26), 9. Timișoara 3 (4:27), 10. Câmpia Turzii 1 (4:30).