11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTrupa lui Nelu Petrişor continuă în Cupa României. Update: „GP“ Craiova a fost eliminată de Dinamo

Echipa de juniori sub 17 ani a Universităţii Craiova s-a calificat în sferturile Cupei României la fotbal, după ce s-a impus ieri, în optimi, pe stadionul „Aripile“, în faţa concitadinei CSJ Ştiinţa U Craiova, cu scorul de 7-6, rezultat stabilit în urma loviturilor de departajare. În timpul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 3-3, golurile gazdelor fiind marcate de Daniel Croitoru (2) şi Adrian Furiş, în timp ce alb-albaştrii au replicat prin Răzvan Andrei, Gabriel Viespe şi Ionuţ Mitran. Cum la juniori nu se impun cele două reprize suplimentare, s-a trecut la penaltiuri, unde „leii“ lui Nelu Petrişor au fost mai inspiraţi. De la CSJ au înscris de la punctul cu var Daniel Croitoru, Cristian Stanca şi Mario Neţoiu şi au ratat Sergiu Ricman şi Cosmin Pîrvu. Golurie Universităţii au fost semnate de Marian Danciu, Rareş Cristea, Tudor Negrea şi Denis Guţă, în timp ce Ionuţ Mitran a ratat.
CSJ Ştiinţa U Craiova: I. Ogarcă – C Pârvu, M. Neţoiu, T. Dicu, C. Smeu – G. Pisică, D. Croitoru, D. Făină, A. Mitru – D. Grădinaru, S Ricman. Au mai intrat: Ad. Furiş, C. Stanca. Antrenor: Radu Vitan.
„U“ Craiova: C. Păuşescu – D. Popa, R. Popescu, I. Mitran, R. Andrei – D. Guţă, T. Negrea – R. Cristea, M. Danciu, Şt. Baiaram – G. Viespe. Au mai intrat: T. Drăghici, P. Florea.

Azi intră în luptă şi „GP“ Craiova

Dacă la Under 17, oraşul Craiova va fi reprezentat în continuare de Universitatea Craiova, la Under 19 se va decide astăzi. Singura reprezentantă rămasă în cursa pentru Cupa României, Academia „Gică Popescu“, va întâlni, de la ora 12.00, în Capitală, pe Dinamo Bucureşti. Meciul din optimi, ce va fi găzduit de stadionul „Granitul“, va fi arbitrat de o brigadă prahoveană, compusă din centralul Alin Gheorghe (Ploieşti) şi asistenţii Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa), respectiv Bianca Florea (Ploieşti).

Update: Academia „Gică Popescu“ a părăsit Cupa României în faza optimilor, după ce a fost învinsă categoric, scor 8-0, la Bucureşti, de Dinamo.