7.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal / AC Milan s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei

Fotbal / AC Milan s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei

Formația AC Milan a reușit să se califice în semifinalele Cupei Italiei după ce s-a impus la limită, scor 1-0, după 120 de minute de joc, pe „San Siro“, în fața concitadinei Inter Milano, într-o partidă disputată miercuri seară, din sferturile competiției. În timpul regulamentar scorul a fost 0-0, iar „diavolii“ au reușit să puncteze în prima repriză suplimentară, prin Patrick Cutrone (foto), care a reluat din fără preluare o centrare venită de pe dreapta, de la Suso (’104).

AC Milan: Donnarumma – Abate (’53, Calabria), Romagnoli, Bonucci, Rodriguez – Kessie, Biglia, Locatelli (’73, Calhanoglu) – Suso, Kalinic (’76, Cutrone), Bonaventura. Antrenor: Genaro Gattuso.

Inter Milano: Handanovic – Cancelo, Skriniar, Ranocchia, Nagatomo – Vecino, Gagliardini (’75, Brozovic) – Candreva (’101, Eder), Mario (’67, Valero), Perisic – Icardi. Antrenor: Luciano Spalletti.

Cartonașe galbene: Locatelli, Biglia, Cutrone / Skriniar, Vecino, Valero.

A arbitrat: Marco Guida.

În semifinale, AC Milan o va întâlni pe Lazio Roma, care a dispus în primul „sfert“ de Fiorentina cu 1-0, meciul consumându-se marți, 26 decembrie. Semifinalele se joacă în dublă manșă, turul fiind programat pe 31 ianuarie la Milano, iar returul pe 28 februarie, la Roma.
Celelalte două „sferturi“ se vor disputa în 2018, după următorul program: marți, 2 ianuarie: Atalanta – Napoli, miercuri, 3 ianuarie: Juventus – Torino.