16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Real Madrid a câștigat Cupa Mondială a cluburilor

Fotbal / Real Madrid a câștigat Cupa Mondială a cluburilor

Cristiano Ronaldo a decis soarta finalei de la Cupa Mondială a cluburilor

Real Madrid și-a trecut în palmares al doilea său trofeu în Cupa Mondială a cluburilor, după ce a învins formația japoneză Kashima Antlers la finalul prelungirilor cu scorul de 4-2 (2-2, după 90 minute), în finala disputată astăzi în Japonia, la Yokohama, în fața a 70.000 de spectatori, informează Agerpres.
Real Madrid a marcat primul gol prin Karim Benzema (9), dar japonezii au egalat până la pauză prin Gaku Shibasaki (44). Echipa niponă a trecut la conducere grație golului marcat de Shibasaki (52), iar Cristiano Ronaldo a egalat din penalti (60). În prelungiri, madrilenii au turat motoarele și au înscris o „dublă” prin Cristiano Ronaldo (98, 104).
Real Madrid a ajuns la 37 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile.
A fost prima finală a CM al cluburilor care a necesitat prelungiri după cea din 2009, dintre Estudiantes și Barcelona.
Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos (108, Nacho), Varane, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric (106, Kovacic) – Lucas Vázquez (80, Isco), Ronaldo (112, Morata), Benzema.
Kashima Antlers: Sogahata – Nishi, Ueda, Shoji, Shuto – Endo (102, Ito), Shibasaki, Ogasawara (67, Fabricio), Nagaki (114, Akasaki) – Kanazaki, Doi (88, Suzuki).

Atletico Nacional Medellin (Columbia) a câștigat sâmbătă medalia de bronz la Cupa Mondială a cluburilor, după ce a învins în finala mică pe Club America Ciudad de Mexico (Mexic) cu 4-3 la lovituri de departajare (2-2, după timpul regulamentar de joc).