8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFormula 1 / Lewis Hamilton a câştigat MP al Braziliei

Formula 1 / Lewis Hamilton a câştigat MP al Braziliei

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, ieri, Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, pe circuitul de la Interlagos, Sao Paulo, iar titlul mondial se va decide în ultima cursă a sezonului, la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), informează Mediafax. După 71 de tururi, Hamilton a fost cronometrat cu 3 ore, 1 minut, o secundă şi 335 de miimi. Nico Rosberg (Mercedes) s-a clasat pe doi, la 11.455 de secunde în spatele câştigătorului. Max Verstappen (Red Bull) a completat podiumul, fiind cu 21.481 secunde mai lent decât liderul.
Cursa a fost plină de incidente, din cauza ploii abundente. Au fost doar două ore de întrecere efectivă, restul fiind momente de întrerupere (steag roşu, steag galben). O ploaie puternică a determinat amânarea începutului de cursă cu 10 minute. În plus, Safety Car-ul a fost prezent în majoritatea tururilor de pistă.
Şase piloţi au abandonat: Esteban Gutierrez (Haas), Felipe Massa (Williams), Jolyon Palmer (Renault Sport), Kimi Raikkonen (Ferrari), Marcus Ericsson (Sauber), Romain Grosjean (Haas). Brazilianul Massa a concurat pentru ultima dată în carieră pe circuitul de la Interlagos. Felipe (35 de ani) se va retrage la finalul acestui sezon de Formula 1.
Max Verstappen (Red Bull) a înregistrat cel mai rapid tur de circuit în Brazilia, fiind cronometrat cu 1 minut, 25 de secunde şi 305 miimi.
Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Braziliei pentru prima dată în carieră şi menţine şanse la trofeul Campionatului Mondial de Formula 1. Hamilton s-a apropiat la 12 puncte de liderul Nico Rosberg, înaintea ultimei curse a sezonului.
În clasamentul piloţilor, Nico Rosberg are 367 de puncte, Lewis Hamilton 355, Daniel Ricciardo 246, Sebastian Vettel 197, Max Verstappen 192, Kimi Raikkonen 178 ş.a.m.d.
Ierarhia constructorilor este condusă de Mercedes, care a câştigat deja titlul, cu 722 de puncte. Red Bull este pe locul doi, cu 446 de puncte, iar Ferrari completează podiumul, cu 375 de puncte.
Marele Premiu de Formula 1 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite) va avea loc în perioada 25-27 noiembrie. În 2015, Nico Rosberg s-a impus pe circuitul Yas Marina, iar Lewis Hamilton s-a clasat pe locul doi.