10.3 C
Știri de ultima orăSportMonica Niculescu în sferturi la Luxemburg

Monica Niculescu în sferturi la Luxemburg

Monica Niculescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.
Jucătoarea din România a învins-o, în două ore și 35 de minute, pe italianca Francesca Schiavone, cu 3-6, 7-5, 6-4.

Este prima victorie a româncei în duelurile cu Schiavone, care se impusese de patru ori anterior. Prima victorie s-a înregistrat în 2009, cu 6-2, 7-5 în optimi la Moscova, apoi italianca a câștigat în turul al treilea la Australian Open în 2011, cu 6-0, 7-6 (2), în optimi la New Haven în 2011, cu 6-1, 6-1, și în primul tur la Stuttgart în 2012, cu 6-3, 7-5.
Adversara din sferturi va fi daneza Caroline Wozniacki, a doua favorită, sau germanca Sabine Lisicki. Niculescu, prin acest succes, și-a asigurat un cec de 4.758 euro și 60 de puncte WTA.
Monica mai are programat miercuri un meci, în primul tur al probei de dublu, alături de Patricia Țig, împotriva perechii Anna-Lena Groenefeld (Germania)/Kveta Peschke (Cehia).