24.5 C
Știri de ultima orăSportJudoka din Bănie sunt buni și la lupta la sol

Judoka din Bănie sunt buni și la lupta la sol

Judoka din Bănie au participat recent la Campionatul Național Ne Waza (luptă la sol), pentru categoriile de vârstă U12, U14, U16, și au cucerit șapte medalii. Sportivii de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“, pregătiți de antrenorul Mihai Voinea, au urcat pe podium de șase ori. Ionela Băran a cucerit un nou titlu național, la categoria 44 kg (U14), Rareș Vasilescu a obținut medalia de argint la categoria 50 kg (U12), în timp ce Răzvan Dumitru (66 kg, U14), Andrei Pasăre (55 kg, U14), David Mitran (55 kg, U14) și Romina Popescu (40 kg, U16) au urcat pe treapta a treia a podiumului. Tot de la „Trișcu“, Oana Andrei (52 kg, U14) a ocupat locul cinci. De la CSM Craiova, Cristinel Iliuță (34 kg, U12) a obținut medalia de aur, iar alți patru judoka, antrenați de Adrian Nicola, s-au clasat pe locul cinci. Este vorba despre Georgiana Renghea (+57 kg, U16), Andra Troacă (48 kg, U12), Maia Iordache (32 kg, U12) și Ștefania Balica (+52 kg, U14).