3.9 C
Știri de ultima orăSportRomânia atacă a doua victorie la Mondialele de handbal

România atacă a doua victorie la Mondialele de handbal

România a debutat sâmbătă cu o victorie facilă la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca, scor 47-14 cu Puerto Rico, în meciul de deschidere al Grupei D. În prima repriză, tricolorele au primit numai trei goluri din partea unui adversar modest (scor 23-3), dar în partea secundă a intervenit o relaxare, iar Puerto Rico a reuşit să marcheze 11 goluri.
Pentru România au evoluat: Munteanu 1 gol (7m), Ungureanu – portari; Szucs 4, Pintea 5, Nechita 2, Neagu 4, Brădeanu 1, Perianu 3, Marin 1, Ardean, Manea 2, Tănăsie 6, Geiger 1, Buceschi 4, Vizitiu 3, Chiper 10. Gabriela Perianu a fost desemnată cea mai bună handbalistă a meciului din tabăra României. Pentru că din lot fac parte 17 jucătoare, iar pe foaia de joc pot fi trecute doar 16, antrenorul Tomas Ryde a decis ca Diana Petrescu, portarul echipei SCM Craiova, să rămână rezervă.
Celelalte rezultate din grupa D: Spania – Kazahstan 31-10, Rusia – Norvegia 26-25.
Tricolorele vor juca astăzi (ora 17.00, DolceSport) cu selecționata Kazahstanului, tot un adversar accesibil, apoi urmează disputele grele, cu Spania (8 decembrie, ora 19.15), cu Norvegia (10 decembrie, ora 21.30) şi cu Rusia (11 decembrie, ora 19.15).
Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, programate pe 13 şi 14 decembrie, urmate de sferturile de finală – în 16 decembrie, de semifinale – în 18 decembrie, şi finalele pentru medalii – pe 20 decembrie.