22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f): România - Puerto Rico, scor 47-14, în meciul de debut la Campionatul Mondial

Handbal (f): România – Puerto Rico, scor 47-14, în meciul de debut la Campionatul Mondial

România a debutat cu o victorie categorică la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, echipa pregătită de Tomas Ryde câştigând cu 47-14 în faţa echipei din Puerto Rico. După o primă repriză în care tricolorele au primit doar trei goluri, selecţionerul a rulat tot lotul în a doua repriză, iar adversarele au ajuns la un total de 14 reuşite. Meciul s-a disputat la Frederikshavn. Programul viitor al echipei noastre: România – Kazahstan (7 decembrie, ora 17.00) România – Spania (8 decembrie, ora 19.15) România – Norvegia (10 decembrie, ora 21.30) România – Rusia (11 decembrie, ora 19.15).

Primele patru clasate din fiecare grupă se califică în optimile de finală ale competiţiei. CM reprezintă şi un criteriu de calificare la JO de la Rio de Janeiro din vara anului viitor. Câştigătoarea turneului se va califica direct, în timp ce formaţiile clasate pe locurile 2-7 vor juca la turneele preolimpice din perioada 7-10 aprilie 2016.