15.9 C
Știri de ultima orăSportPandurii a ratat victoria pe Arena Naţională

Pandurii a ratat victoria pe Arena Naţională

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în această seară, pe Arena Naţională, în compania Stelei, în etapa a 15-a din Liga I. Oltenii au deschis scorul în minutul 5, când Mihai Răduţ a şutat de la opt metri lateral dreapta, după o combinaţie cu Nistor şi Nicoară. Gorjenii au avut şansa de a face 0-2 în minutul 76, dar şutul lui Ioan Hora a nimerit bara. Bucureştenii au smuls egalul pe finalul jocului, când mijlocaşul ghanez Muniru Sulley a marcat în urma unei faze fixe (’86), chiar în ziua în care a împlinit 23 de ani.

Steaua: Niţă – Alcenat (’62, Papp), Varela, Toşca, Guilherme – Kharja, Filip (’77, Muniru), Stanciu (’62, Tade) – A. Popa, Chipciu, Hamroun. Antrenor: Dumitru Dumitriu.

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Vasco Fernandes, Săpunaru, Momcilovici – Mrzljak, Droppa – Nicoară (’68, Ciucur), Nistor, Răduţ (’85, Grecu) – Hora (’77, Wellington). Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Alcenat ’24, Kharja ’45, Filip ’60, Tade ’64, Hamroun ’90+2 / Unguruşan ’24, Săpunaru ’54, Wellington ’82.

Au arbitrat: Alexandru Tudor – Adrian Radu Ghinguleac, Ovidiu Artene – Horia Gabriel Mlladinovici.

Observatori: Irina Mîrţ, Viorel Anghelinei.

Pandurii a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere, înregistrând cinci victorii şi patru egaluri.