10.9 C
Știri de ultima orăSportȘase medalii pentru judoka din Bănie

Șase medalii pentru judoka din Bănie

Gemenele Ștefania și Andreea Balica au urcat pe primele două trepte ale podiumului

Judoka din Bănie au obținut șase medalii la Campionatul Național  de NeWaza (luptă la sol) desfășurat recent la Drobeta Turnu Severin. Trei dintre sportivii din grupa lui Mihai Voinea au obținut medalii de aur. Este vorba despre Oana Andrei (U13, categoria 44 kg), Răzvan Dumitru (U13, 60 kg) și Ștefania Balica (U13, +52 kg). Ștefania a învins-o în finală chiar pe sora sa geamănă, Andreea, aceasta din urmă urcând pe treapta a doua a podiumului. Alți doi sportivi craioveni s-au regăsit pe podium. Andrei Pasăre (U13, 42 kg) și David Mitran (U13, 50 kg) au obținut medalii de bronz. Surorile Balica sunt legitimate la CSM Craiova, iar restul sportivilor mai sus menționați au reprezentat Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”.