10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLuptătorii craioveni, pe podium la Turneul Internațional al României

Luptătorii craioveni, pe podium la Turneul Internațional al României

Gheorghe Bodişteanu (CS Universitatea Craiova) s-a impus la categoria 74  kilograme
Gheorghe Bodişteanu (CS Universitatea Craiova) s-a impus la categoria 74 kilograme

Peste 500 de sportivi din 26 de țări au participat weekendul trecut la Turneul Internațional al României la lupte (cadeți și juniori), desfășurat la București. Craiovenii s-au remarcat, reușind să urce de șase ori pe podium. Reprezentanții CS Universitatea Craiova, pregătiți de frații Aurel și Marius Cimpoeru, au obținut cinci medalii. Cea mai strălucitoare a fost adjudecată de Gheorghe Bodișteanu, la categoria 74 kg. Pe a doua treaptă a podiumului a urcat Cristian Surugiu (55 kg), în timp ce Sergiu Constantin (55 kg), Gheorghe Constantin (63 kg) și Ion Plop (74 kg) au obținut medalii de bronz. Alexandra Anghel (63 kg) a încheiat concursul pe locul cinci, dar trebuie specificat că sportiva din Bănie s-a accidentat în semifinală cu o sportivă din Republica Moldova și nu a mai putut lupta pentru medalia de bronz. Rezultatele obținute de sportivii de la CS Universitatea sunt încurajatoare și vin înaintea unor competiții de anvergură, Campionatele Europene și Mondiale. A doua medalie de aur care a ajuns în Bănie a fost cucerită de Ștefania Priceputu. Aflată în dublă legitimare LPS „Petrache Trișcu“ – CSM Craiova, sportiva pregătită de Valentin Boboșca a fost cea mai bună la categoria 43 kg.
Altă reprezentantă a LPS „Petrache Trișcu“, Ionela Roșca, s-a clasat pe locul cinci la categoria 38 kg.