24.8 C
Știri de ultima orăSportVâlcenii au făcut scor cu „gugulanii“

Vâlcenii au făcut scor cu „gugulanii“

CSM Vâlcea a reușit cea mai concludentă victorie din acest sezon competițional, după ce s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 în fața formației FC Caransebeș, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a din Liga a II-a, seria 2. Omul meciului a fost Konyeha, autor a două goluri (’3, ’31), pe lista marcatorilor trecându-și numele Neagu (’83) și Iordache (’86), pentru olteni, respectiv Dicu (’31), pentru „gugulani“.
CSM Vâlcea: D. Popescu – Samson, I. Stoica, Ct. Pîrvulescu, Al. Ionescu – L. Iordache – Konyeha, B. Geantă (’85, Calcan), Ov. Popescu, Câju (’63, Vl. Munteanu) – I. Coman (’71, C. Neagu). Antrenor: Erik Lincar.
FC Caransebeș: O. Rusu – Al. Manea, A. Dicu, Goşa, Buşu – C. Negoescu (’46, Săulescu), Cr. Gafiţa, Artean, Poiană (’82, Dârvaru) – Precup, Suru (’73, S. Lupu). Antrenor: Sorin Bălu.
Au arbitrat: Ovidiu Petru Oprea – Joszef Peter, Monica Rigo.
„Mă bucur că jucătorii mei au simțit pulsul victoriei, după cele cinci etape în care nu am reuşit să câştigăm. Mă bucur că au reuşit să marcheze patru goluri, ceea ce nu am făcut pe parcursul celor opt etape. Sunt supărat că am luat gol, până acum am avut o defensivă foarte bună şi lumea a apreciat asta foarte mult, acum suntem şi noi pe plus la numărul de goluri. Sunt îngândurat pentru momentele de după pauză, 20-25 de minute în care am fost destul de stresaţi, am greşit multe mingi, nu am fost în joc şi cei de la Caransebeş au marcat şi au pus presiune pe noi. Trebuia să vină momentul în care să câştigăm şi noi un joc. E un pas important pentru noi, pentru echipă, pentru moral, pentru jucători, pe viitor, dacă vom avea încă două jocuri acasă, încercăm să le câştigăm pe ambele şi să ne clasăm pe un loc mai bun în campionat“, a spus antrenorul vâlcenilor, Erik Lincar, conform liga 2.ro, la conferinţa de presă.