11.7 C
Știri de ultima orăSportDerbi cu scântei în Zăvoi

Derbi cu scântei în Zăvoi

Derbiul Olteniei din etapa a 7-a a Ligii a II-a, seria 2, disputat în Zăvoi, s-a încheiat nedecis, 0-0, CSM Vâlcea și FC Olt Slatina practicând un fotbal dur, soldat cu trei eliminări. Primul care a văzut „roșu” a fost Curtuiuș, atacantul oaspeților fiind sancționat pentru o presupusă lovitură cu cotul, în minutul 79. A urmat Nkongue, atacantul gazdelor a primit al doilea „galben” pentru un fault asupra portarului Nuno Claro (90+4), fază la care Bobi Verdeș, aflat pe banca de rezerve a alb-vișiniilor, a protestat și a văzut și el al doilea cartonaș (90+4). Arbitrul central Denis Haidiner a scăpat jocul din mână la final, jucătorii celor două echipe fiind la un pas de o bătaie generală.

CSM Vâlcea: D. Popescu – Samson (68, Deaconescu), Pîrvulescu, I. Stoica, Briceag – Iordache, Ov. Popescu, Calcan (76, Codin), Ionescu (46, Nkongue) – I. Coman, Konyeha. Antrenor: Erik Lincar.
FC Olt: Nuno Claro – Radovic, Morariu, Gligor, Covalschi – Pavel, Ignea (87, V. Gheorghe), Leucuţa (80, Blănaru), Căpăţână – Curtuiuş, Verdeş (90+2, Fâșie). Antrenor: Dan Oprescu.
Cartonașe galbene: Briceag, Iordache, Coman, Nkongue (2), Deaconescu / Curtuiuș, Verdeș (2).
Cartonașe roșii: Nkongue 90+4 / Curtuiuș 79, Verdeș 90+4.
Au arbitrat: Denis Haidiner – Florin Pucheanu, Răzvan Mihai Dobre.

Oprescu: Nu avem nici un atacant

Antrenorul Slatinei, Dan Oprescu, s-a arătat dezamăgit de cartonașele roșii pe care le-au încasat elevii săi, însă s-a bucurat pentru punctul obținut la Vâlcea. „A fost un meci echilibrat, cu ocazii şi de o parte şi de alta. Am avut momente bune şi mai puţin bune, dacă reuşeam să fructificăm la ocazia lui Curtuiuş din prima repriză, poate că ne puteam apropia mai mult victoria. Am rămas în zece oameni timp de 15 minute şi e destul de greu, iar Vâlcea are o echipă destul de bună. În continuare căutăm prima victorie, nu am obţinut-o până acum. La un campionat aşa de echilibrat sunt lucruri infime care fac diferenţa. Suferim la anumite capitole, pe care sper să le îmbunătăţim. Ce e mai grav este că pentru meciul următor, nu avem nici un atacant, ambele vârfuri au luat roşu. Sunt parţial mulţumit, noi ne propunem să câştigăm fiecare meci, dar când ai doi atacanţi ca ai noştri, adversarii îşi iau măsuri de siguranţă, aţi văzut ce bine a fost marcat Verdeş. Mi-a plăcut publicul vâlcean, care a fost aproape de echipă. Mi-aş dori să avem şi noi un asemenea public, însă, din păcate, până acum s-a întâmplat invers”, a spus tehnicianul echipei FC Olt, citat de liga2.ro. „Se joacă mai puţin fotbal, e încrâncenare mai mare. Echipele caută foarte mult să nu primească gol şi nu mai pot face ambele faze la fel de bine, de aici dispare spectacolul. Valorile s-au echilibrat, dar nu în sus, ci în jos. Contează şi banii, Vâlcea şi-a propus să promoveze, noi nu. Nu suntem unde am vrea, ne propunem să fim în primele şase echipe”, a completat Dan Oprescu.

Nofitovici: Suntem echipa lui 0-0

CSM Vâlcea a strâns cinci jocuri consecutive fără gol marcat, incluzând şi partida de cupă, şi a rămas cu un singur succes după şapte etape, fapt pentru care „secundul” lui Erik Lincar, Fane Nofitovici, nu a găsit explicaţii la conferința de presă. „Avem aceeaşi impresie, suntem echipa lui 0-0. Ştiam ce se va întâmpla, dar nu reuşim să marcăm sub nici o formă, chiar ne creăm oportunităţi. Aceeaşi partitură are fiecare joc, atacăm, ajungem în faţa porţii, dar acolo nu marcăm. Atacanţii i-am tot schimbat, am avut o discuţie şi despre sistem, am jucat şi 4-4-2… Ne-au revenit şi jucători accidentaţi, am crezut că suntem pe un drum bun, dar, din păcate, tot nu marcăm. E o situaţie apăsătoare şi pe cei din atac, şi pe cei din linia mediană, nu îi convine nimănui, băieţii sunt frustraţi. Mi s-au părut multe trageri de timp, în a doua repriză nu ştiu dacă am jucat 10 minute”, a spus Nofitovici, lăudând în schimb defensiva: „Avem o apărare, fără lipsă de modestie, printre primele şase de Liga I! Dar, nu dezarmăm, cu siguranţă o să vină şi golurile. Vom merge să câştigăm la Târlungeni”.

Liga a II-a, seria 2
Etapa a 7-a: ACS Poli Timişoara – FC Bihor Oradea 3-0, Metalul Reşiţa – Olimpia Satu Mare 1-0, CSM Vâlcea – FC Olt Slatina 0-0, CS Mioveni – Unirea Tărlungeni 0-1, Şoimii Pâncota – FC Caransebeş 5-1.
Clasament: 1. Metalul Reşiţa 17 puncte (golaveraj 10-2), 2. ACS Poli Timişoara 12 (8-4), 3. Fortuna Poiana Câmpina 11 (9-5), 4. CS Mioveni 11 (4-3), 5. Unirea Tărlungeni 10 (6-5), 6. CSM Vâlcea 8 (2-3), 7. Şoimii Pâncota 6 (9-10), 8. FC Caransebeş 6 (4-8), 9. FC Olt Slatina 4 (3-6), 10. Olimpia Satu Mare 4 (3-6), 11. FC Bihor Oradea 3 (3-9).