17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Oaspeţii au făcut legea în primele două jocuri din optimile Ligii Campionilor

Fotbal – Oaspeţii au făcut legea în primele două jocuri din optimile Ligii Campionilor

Ieri seară a reînceput fotbalul-spectacol, fiind programate primele două meciuri din turul optimilor Ligii Campionilor.

În Germania, Bayer Leverkusen s-a înclinat în faţa francezilor de la Paris Saint Germain, scor 0-4, golurile grupării din Hexagon fiind marcate de Matuidi (’3), Ibrahimovic (’39-penalti, ’42) şi Cabaye (’88). De menţionat că echipa gazdă a evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, când Spahic a văzut cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

În acelaşi timp, în Anglia, Manchester City a fost depăşită de FC Barcelona, scor 0-2, spaniolii punctând prin Messi (’54-penalti) şi Daniel Alves (’90). „Diavolii roşii” au jucat cu un om mai puţin pe teren din minutul 53, Demichellis văzând direct cartonaşul roşu.

Astăzi se vor disputa alte două întâlniri contând pentru prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor: Arsenal – Bayern Munchen (21.45, Digi Sport 1), AC Milan – Atletico Madrid (21.45, Digi Sport 2).

Celelalte patru întâlniri se vor juca săptămâna viitoare, după următorul program: marţi (25 februarie): Zenit Sankt Petersburg – Borussia Dortmund (ora 19.00), Olympiakos Pireu – Manchester United (21.45); miercuri (26 februarie): Galatasaray – Chelsea (21.45), Schalke – Real Madrid (21.45).