15.1 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Petrolul Ploieşti s-a calificat cu emoţii în semifinalele Cupei României

Fotbal – Petrolul Ploieşti s-a calificat cu emoţii în semifinalele Cupei României

Formaţia Petrolul Ploieşti s-a calificat în această seară în semifinalele Cupei României, în urma unei victorii venite după prelungiri în faţa echipei FC Vaslui, cu scorul de 4-2 (1-1, 2-2), obţinute pe stadionul „Ilie Oană”, în sferturile de finală ale competiţiei.

Deţinătoarea trofeului a dominat meciul, dar a fost condusă în două rânduri de vasluieni, fundaşul polonez Piotr Celeban marcând de două ori (’27, ’70), din centrările lui Lucian Sânmărtean, informează Agerpres. Spaniolul Walter Fernandez a egalat pentru ploieşteni prima oară (’37), iar Ovidiu Hoban a trimis meciul în prelungiri, după un gol marcat în ultimele secunde ale timpului adiţional dictat de arbitru, în care inclusiv portarul Mircea Bornescu se afla în careul oaspeţilor (’90+3).
Petroliştii au prins aripi, iar oaspeţii au acuzat şocul, astfel că echipa lui Cosmin Contra a mai punctat de două ori în prelungiri, prin fundaşul portughez Geraldo Alves (’99), în urma unui corner, şi prin brazilianul Romario Pires (’103), cu un şut din afara careului.

(’90+3).

Petrolul Ploieşti: Bornescu – Alcenat, Geraldo, Benga (Camara ’73), Guilherme – Romario, Hoban – Fernandez (Boudjemaa ’71), Albin, Teixeira – Hamza (De Lucas ’82). Antrenor: Cosmin Contra.

FC Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Prahici, Cordoş, Muşat (Ortiz ’72) – Caue, Madson – Sălăgeanu, Antal, Sânmărtean (Pătulea ’88) – Temwanjera (Balaur ‘106). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Teixeira ’17, Hamza ’48, Guilherme ’79 / Caue ’22, Prahici ’33.

Au arbitrat: Cristian Balaj – Valentin Avram, Vladimir Urzică.

Observatori: Corneliu Fecioru, Paul Cazan.

În semifinalele Cupei României s-a mai calificat Astra Giurgiu, care a dispus marţi cu 3-0 de Viitorul Constanţa. În această seară se mai dispută partida Dinamo – Pandurii, iar mâine, de la ora 20.30 (Pro TV) se va disputa ultimul „sfert”: Steaua – Oţelul Galaţi.