12.8 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – Pandurii Târgu Jiu a fost eliminată în sferturile Cupei României

Fotbal – Pandurii Târgu Jiu a fost eliminată în sferturile Cupei României

Vicecampioana României, Pandurii Târgu Jiu, a pierdut partida disputată miercuri seară, scor 0-1, în Capitală, cu Dinamo Bucureşti şi astfel a părăsit Cupa României în faza sferturilor de finală. Unicul gol al meciului a fost marcat de Dragoş Grigore dintr-un penalti dictat de „centralul” Alexandru Tudor după un henţ involuntar comis de Iulian Mamele (’62).

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Durimel (’19, Luchin), Dr. Grigore, Grecu (’89, Şerban) – Boubacar, Thicot – C. Matei (’70, Lazăr), Elton Figueiredo, Curtean – Ţucudean. Antrenor: Flavius Stoican.
Pandurii: Stanca – Unguruşan (’46, Pleaşcă), Christou (’80, Adrovic), Mamele, Momcilovic – Breeveld, Elton Da Silva – Buleică (’67, Shamsin), Eric, Nicoară – Dos Santos. Antrenor: Cristi Pustai.
Cartonaşe galbene: Curtean, Grigore, Luchin, Bălgrădean, Elton / Mamele, Dos Santos, Breeveld.
Au arbitrat: Alexandru Tudor – Cristi Nica, Octavian Şovre.

În afară de Dinamo, în semifinalele Cupei României s-au mai calificat Astra Giurgiu, care a dispus marţi cu 3-0 de Viitorul Constanţa, şi Petrolul Ploieşti, care a trecut miercuri cu scor 4-2, în prelungiri, de FC Vaslui. Mâine, de la ora 20.30 (Pro TV), se va disputa ultimul „sfert” al competiţiei KO, Steaua – Oţelul Galaţi.