14.2 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - Steaua a remizat, scor 1-1, cu FC Basel, în Liga Campionilor

Fotbal – Steaua a remizat, scor 1-1, cu FC Basel, în Liga Campionilor

Campioana României, Steaua Bucureşti, a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susţinut, miercuri seară, în deplasare, în compania echipei elveţiene FC Basel, în etapa a IV-a a grupei E a Ligii Campionilor. Golurile partidei au fost marcate de Sio ’90+1, respectiv Piovaccari ’17, informează Mediafax.

FC Basel: Sommer – Voser, Schar, Ivanov, Xaka – Serey Die, F. Frei (Diaz ’78) – Salah (D. Degen ’84), Delgado (Sio ’66), Stocker – Streller. Antrenor: Murat Yakin.

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Filip ’46) – Popa, Stanciu (Chipciu ’62), Tănase – Piovaccari (Kapetanos ’76). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Ivanov ’42, Schar ’80, D. Degen ’86 / Szukala ’11, Piovaccari ’26, Bourceanu ’41.

După această partidă Steaua rămâne fără victorie de 21 de partide în Liga Campionilor, după cea din deplasarea de la Dinamo Kiev, scor 4-1, din 13 septembrie 2006.

În minutul 45, Mihai Pintilii, care s-a aflat la primul meci după o pauză de peste o lună, s-a accidentat din nou şi a fost scos pe targă de pe teren.

Clasament: 1. Chelsea Londra – 9 puncte, 2. Schalke 04 – 6 puncte, 3. FC Basel – 5 puncte, 4. Steaua – 2 puncte.