21.6 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRemiză „albă“ pe „1 Mai“

Remiză „albă“ pe „1 Mai“

Formaţia olteană FC Olt Slatina nu a reuşit să-şi atingă obiectivul, obţinerea celor trei puncte, în disputa de vineri, de pe stadionul „1 Mai“, în compania orădenilor de la Luceafărul, terminând la egalitate, scor 0-0, partida de deschidere a etapei a 12-a din Liga a II-a, seria a II-a. Elevii lui Corneliu Papură au irosit câteva ocazii bune în prima repriză, prin Vâlcică (‘9) şi Bancu (‘15), şi au încheiat prima parte în atac, dar fără ca tabela să sufere vreo modificare. În repriza secundă, oaspeţii au fost ceva mai activi, jocul fiind unul pe contre. Slătinenii au dominat per ansamblu şi şi-au creat alte câteva oportunităţi de gol, dar finalizările lui Bancu (‘73, ’83) şi Pribac (‘80) nu au fost cele dorite. În replică, orădenii şi-au trecut în cont o bară, Blănaru a scăpat pe partea stângă, a intrat în careu şi a şutat la colţul scurt, nimerind stâlpul din stânga porţii (‘72).
FC Olt Slatina: Bordea – Dima, Cosic, Săndulescu, Giurcă – Vigariu (‘23, Pribac), Vâlcică, Quist, Anghelina (‘82, An. David) – Bancu, Sălăjan (‘66, D. Ene). Antrenor: Corneliu Papură.
Luceafărul Oradea: Miron – Mintaş, Achim, Ov. Ghilea (‘67, Lupuţ), Popescu (‘86, Pantea) – Ianc, Muntean, Leţan, Haş – Roşu (‘58, Blănaru), Svarczkopf. Antrenor: Călin Moldovan.
Sâmbătă, la ora 11.00, va intra în luptă şi CSM Vâlcea, trupa lui Laurenţiu Tudor având o misiune foarte dificilă, urmând să evolueze sub Tâmpa, contra braşovenilor de la Corona (locul 1).