10 C
Știri de ultima orăSportSpaniolii, chinuiţi de croaţi

Spaniolii, chinuiţi de croaţi

„Furia Roja“ a obţinut calificarea în sferturile de la Euro, dar a avut emoţii cu Croaţia

Campioana mondială şi europeană en titre, Spania, a dezamăgit în ultima partidă din grupa C de la Euro. Spectaculoşi în primele confruntări, ibericii au câştigat greu cu Croaţia, scor 1-0, golul lui Jesus Navas picând în minutul 88, însă cele trei puncte contabilizate au contat enorm în privinţa calificării în faza sferturilor de finală.
Croaţia: Pletikosa – Vida (‘66, Jelavici), Corluka, Schildenfeld, Strinici – Vukojevici (‘81, Eduardo), Rakitici – Srna, Modrici, Pranjici (‘66, Perisici) – Mandzukici. Selecţioner: Slaven Bilici.
Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xavi Hernandez (‘89, Negredo), Busquets, Xabi Alonso – Silva (‘73, Fabregas), Torres (‘61, Jesus Navas), Iniesta. Selecţioner: Vicente Del Bosque.
„A fost un meci foarte penibil, dar este normal în acest tip de competiţie. Nu există adversar slab şi oricine te poate încurca, aşa cum am văzut. A fost un meci dificil, nu a fost deloc uşor să joci cu o asemenea stare. Când Iniesta sau Silva primeau balonul, imediat trei jucători croaţi făceau presing“, a declarat portarul selecţionatei Spaniei, Iker Casillas, conform Agerpres. „Noi am suferit! A fost o partidă dură, dificilă, dar ne-am bătut până la capăt şi în final am câştigat. Pasa lui Cesc Fabregas a fost spectaculoasă, exact când a trebuit. Apoi l-am văzut pe Jesus Navas şi am văzut cum alunecă mingea în poartă. Ne-a lipsit viteza la acest al treilea meci, ne-am resimţit din cauza oboselii, ceea ce s-a şi văzut în calitatea jocului. Şi, în plus, Croaţia este o echipă bună“, a precizat Andres Iniesta.

Italienii nu au mai fost italieni

Obişnuindu-ne cu victorii „scurte“ şi cu un joc „econom“ de-a lungul timpului, reprezentativa Italiei a surprins la CE din Polonia şi Ucraina. Ultima reprezentaţie a fost din nou bună, iar rezultatul de 2-0 obţinut în faţa Irlandei le-a adus elevilor lui Cesare Prandelli o calificare meritată în faza sferturilor. Golurile au fost marcate de Cassano ‘35 şi Balotelli ‘90.
Italia: Buffon – Abate, Barzagli, Chiellini (‘57, Bonucci), Balzaretti – Marchisio, Pirlo, De Rossi – Thiago Motta – Di Natale (‘75, Balotelli), Cassano (‘63, Diamanti). Selecţioner: Cesare Prandelli.
Irlanda: Given – O’Shea, St Ledger, Dunne, Ward – McGeady (‘65, Long), Whelan, Andrews, Duff – Keane (‘86, Cox), Doyle (‘76, Walters). Selecţioner: Giovanni Trapattoni (Italia).
Selecţionerul echipei Italiei, Cesare Prandelli, a afirmat că „graţie lui Michel Platini“ şi arbitrilor săi adiţionali, primul gol al italienilor în meciul cu Irlanda (2-0) de la EURO 2012 a putut fi validat.
„Michel Platini a spus că am jucat bine? Şi eu vreau să-i fac un compliment: graţie lui, în această seară, dacă nu exista un al cincilea arbitru, poate golul lui Cassano nu ar fi fost validat“, a afirmat Prandelli.
Clasamentul final al grupei C este următorul: 1. Spania 7 puncte, 2. Italia 5, 3. Croaţia 4, 4. Irlanda 0.
În sferturile de finală, Spania va întâlni echipa clasată pe locul secund în grupa D, în timp ce Italia va juca împotriva câştigătoarei grupei D, ale cărei meciuri s-au disputat ieri-seară, după închiderea ediţiei.
Europeanul ia o scurtă pauză, urmând să revină în forţă de mâine-seară, când este programat primul meci din faza sferturilor, Cehia – Portugalia (TVR 1).