Au marcat: Voiculeţ, Cristea, Maxim / Munteanu, Velayos (toţi din penalti).
Pandurii: Mingote – Pleaşcă (’78, Maxim), Viera, Cardoso, Al. Vlad – Voiculeţ, Nistor (’60, Brata), Vranjes – Al. Grigoraş (’66, Cristea), Lemnaru, Stromajer.
FC Braşov: Felgueiras – Velayos, Machado, C. Munteanu, DiStefano – Kanu (’70, Viveiros), Mateiu, Madeira, Chipciu – Da Silva (’63, Buga; ‘112, C. Ionescu) – M. Cristescu.
Antrenor: Daniel Isăilă.
Cartonaşe galbene: Al. Vlad, Voiculeţ, Vranjes, Brata, Cristea / Felgueiras, Da Silva, Mateiu, DiStefano (2), Buga, Viveiros.
Cartonaşe roşii: Madeira ’27, DiStefano ‘110.
Au arbitrat: R. Petrescu – Ad. Vidan, D. Hulubei.

Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a trecut la penaltiuri de FC Braşov. Voiculeţ, Cristea şi Maxim au transformat pentru gazde, iar Munteanu şi Velayos pentru oaspeţi.

În ciuda apelului lui Petre Grigoraş, fanii nu s-au îngrămădit la stadion. Doar 2.000 de spectatori, jumătate faţă de media din campionat, au înfruntat vântul rece pentru a fi alături de echipa de suflet. Jocul nu i-a încălzit deloc pe curajoşi, ritmul fiind departe de aşteptări. Vranjes a creat prima ocazie, şutul său de la marginea careului fiind respins în faţă de Felgueiras (‘7). FC Braşov a dominat în continuare teritorial, dar tot gazdele au fost aproape de gol. Voiculeţ a verticalizat pentru Lemnaru, vârful gorjean l-a „culcat“ pe portarul ardelean şi a şutat pe lângă poartă (‘20). O imprudenţă a lui Madeira, atac cu talpa la Nistor, a fost sancţionată drastic de Radu Petrescu, care i-a arătat ardeleanului roşu direct. Daniel Isăilă a contestat decizia în teren şi a fost şi el trimis în tribună (‘27). În inferioritate, FC Braşov s-a retras, dar a rămas periculoasă. Di Stefano a executat sub bară o lovitură liberă de la 16 metri, salvată incredibil de Mingote (‘34). Pandurii a pus stăpânire pe meci şi Alex Grigoraş a şutat în portar din unghi (‘36). Şi Cardoso şi-a trecut în cont două şuturi bune care au trecut pe lângă bară (’38, ‘45).

Fără gol şi cu doi oameni în plus

Pandurii a forţat după pauză pe flancuri cu nou-intraţii Brata şi Cristea, însă tot şutul de la distanţă a rămas soluţia de bază. Cardoso a găsit spaţiul porţii, fără să-i pună probleme portughezului dintre buturile oaspeţilor (‘64). Pleaşcă era cât pe ce să marcheze din greşeală, dar i-au lipsit câţiva centimetri. Petre Grigoraş a rămas cu trei jucători pe linia de fund, preferând încă un jucător de atac, Maxim. Jocul nu s-a limpezit deloc, FC Braşov respingând fără probleme atacurile sterile ale gorjenilor. Mai mult, Cristescu a ratat golul calificării, ratând din şase metri, singur cu Mingote (‘84).
Nici prima repriză de prelungiri nu a adus nimic nou, cele două echipe anihilându-se reciproc. FC Braşov a mai pierdut un jucător în a doua repriză de prelungiri, DiStefano fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Pandurii nu şi-a impus jocul nici în aceste condiţii, oaspeţii reuşind să ducă jocul la punctul cu var.
Pandurii au câştigat la penaltiuri după ce trei braşoveni au trimis peste poartă, Cristescu, Ionescu şi Chipciu. Şi la gazde au ratat Viera şi Al. Vlad, dar transformările lui Voiculeţ, Cristea şi Maxim au fost suficiente pentru ca gorjenii să meargă mai departe, în ciuda reuşitelor lui Munteanu şi Velayos.

Optimi de finală: marţi: Gaz Metan Mediaş – Astra II Giurgiu 1-0, Oţelul Galaţi – FCM Târgu Mureş 2-1; ieri: Pandurii Târgu Jiu – FC Braşov 3-2, Dinamo Bucureşti – Gaz Metan Severin s-a disputat după închiderea ediţiei; astăzi: SC Vaslui – FCM Dunărea Galaţi (16.00, Dolce Sport 1), Astra Ploieşti – Petrolul Ploieşti (17.30, Dolce Sport 2), Rapid – CS Otopeni (19.00, Sport.ro), FC Timişoara – Steaua (20.45, Pro TV).