15.9 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPugiliştii craioveni, medaliaţi la Călăraşi

Pugiliştii craioveni, medaliaţi la Călăraşi

Campionatul Naţional de box, categoria cadeţi (născuţi în 1997 şi 1998), s-a încheiat recent la Călăraşi şi a adus pugiliştilor craioveni cinci medalii, una de aur, două de argint şi două de bronz.  Marius Păpuşoiu, sportiv legitimat la CSM Craiova, a ieşit campion naţional la categoria 48 de kilograme, învingându-l în finală pe Daniel Bratan din Hunedoara. Alt sportiv de la CSM, Gheorghe Adam, a obţinut medalie de argint la categoria 62 de kilograme, după ce a pierdut finala în faţa lui Ionuţ Petriş (Farul). Ambii sportivi sunt antrenaţi de Constantin Buzduceanu. Şi CFR Marfă IRLU Craiova (antrenori Ion Dragomir şi Marcel Sârba) a avut doi medaliaţi. Este vorba despre Darius Cosmin Gigioc Stănică (44,5 kilograme) – care a luat argint şi Florian Alin Bâldescu (43 de kilograme), medaliat cu bronz. Clubul Box Club Universitatea Craiova (antrenor Constantin Cucu) a obţinut o medalie de bronz, prin Adrian Iordache, la categoria 44,5 kilograme. Alt titlu naţional, la categoria +76 kilograme, a ajuns în Oltenia, câştigat de vâlceanul Robert Bolovan.