10 C
Știri de ultima orăSportAu rezistat până la pauză la Timişoara

Au rezistat până la pauză la Timişoara

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova s-au întors învinşi din deplasarea de la Timişoara, formaţia gazdă impunându-se cu scorul de 83-64 (23-15, 17-25, 28-12, 15-12), partida contând pentru etapa a 13-a din Divizia A.
La pauza mare, cele două formaţii erau egale pe tabela de marcaj (scor 40-40), apoi oltenii au făcut un sfert trei dezastruos, aşa cum a remarcat şi antrenorul principal Adrian Budurean: „A fost un meci frumos şi disputat până la pauză. Apoi, în sfertul trei am avut o cădere inexplicabilă şi acolo s-a făcut diferenţa. Decisivi au fost şi jucătorii români din teren. Cei de la Timişoara au avut un aport consistent pe tabelă, faţă de ai noştri. Ne aşteaptă alt joc dificil, cu CS Otopeni, ultimul din acest sezon pe propriul teren, şi ne dorim să le aducem o bucurie suporterilor noştri“.
Pentru echipa craioveană au evoluat următorii jucători: Wooten (7 puncte), Wohlleb (18), Stojakovic (8), Dodoc, Simms (25), Menelik (2), Lăpădat (3), Albu, Bulancea (1), I. Corneanu.
Dragan Petricevic, tehnicianul celor de la FC Timişoara, a mizat pe jucătorii: Milencovic (2 puncte), D. Andrei (12), Pesic (10), Markovic (11), Czmor, Miskovic (15), Kabengele (2), Covington (7), Habus (13), Mihuţi (2) şi Păltinişanu (9).

Fetele, două victorii în două zile

Echipa feminină de la SCM-CSS Craiova, pregătită de soţii Liviu şi Daniela Manea, a susţinut în weekend două partide din campionat, ambele la Bucureşti, reuşind două succese.
Sâmbătă, oltencele au trecut clar de Sportul Studenţesc, scor 88-53 (25-14, 24-10, 23-13, 16-16). Pentru SCM-CSS au jucat: A. Ştefan (19 puncte), Sipoş (20), Tarţa (14), Simionca (5), Whithead (7), Kane (13), A. Constantinescu, Lungu (4), Gligă (2) şi Bonciog (4).
Ieri, într-un joc restant, formaţia din Bănie a obţinut a doua victorie, depăşind cu scorul de 71-65 (20-14, 12-18, 15-17, 24-16) pe Rapid Bucureşti. Liviu Manea a trimis în teren jucătoarele: A. Ştefan (11 puncte), Kane (8), Gligă (13), Sipoş (2), Tarţa (9), Simionca (20) şi Whitehead (8).