21.7 C
duminică, 9 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportCrăciun a debutat cu stângul la HCM Constanţa

Crăciun a debutat cu stângul la HCM Constanţa

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a fost învinsă, pe propriul teren, scor 29-32 (12-17), de formaţia germană SG Flensburg-Handewitt, meciul contând pentru etapa a 7-a din Grupa D a Ligii Campionilor. Conform Agerpres, debutul a fost echilibrat, scorul fiind 1-2 în minutul 10, dar Flensburg s-a desprins rapid, apoi, la 2-7 (‘14) şi la 5-11 (‘20). HCM a redus diferenţa la 9-12 (‘25), dar germanii au refăcut repede ecartul, ajungând la 11-17 (‘30) şi 12-17 la pauză. La reluare, HCM-ul a adus diferenţa la trei goluri, 14-17 (‘33), 17-20 (‘39), diferenţa care s-a înregistrat şi la final, chiar dacă a mai oscilat până la ultimul fluier.
În această confruntare şi-a făcut redebutul şi antrenorul Ion Crăciun pe banca „marinarilor“, după o pauză de şapte ani, el apelând la serviciile următorilor handbalişti: Stănescu, Popescu – Schuch (3 goluri), Stavrositu (6), Toma (3), Sadoveac (3), Angelovski (3), Adzic, Sabou (1), Csepreghi (3), Mureşan (3), Onyejekwe, Buricea (2) şi Riganas (2). De partea cealaltă, SG Flensburg-Handewitt i-a avut pe teren pe: Beutler – Karlsson, Carlén (7), Eggert (9), Fahlgren (2), Mogensen (2), Svan Hansen (3), Mocsai (2), Heinl (4), Szilagyi (1), Boesen (2).
HCM Constanţa a încheiat acest an cu doar două victorii din şapte meciuri în Liga Campionilor, ambele pe teren propriu, cu Bosna Sarajevo, res-pectiv St. Petersburg, echipe cu care se va lupta în continuare pentru ocuparea locului patru în Grupa D, poziţie care i-ar permite calificarea în optimile de finală.